Kto sa zaoberá zdravou výživou, určite niekedy narazil na tempeh. Ide o sójový syr podobne ako napríklad tofu. Výhodou tempehu je, že ľudskému telu dodá všetky potrebné látky. Môže slúžiť napríklad ako náhrada mäsa pre vegetariánov. Čo to tempeh vlastne je a aké má vlastnosti?
Baktérie pracujú za človeka
Sójové bôby sa uvaria a následne rozmačkajú na kašu. Z tejto kaše sa vylisujú bloky, do ktorých sa pridá bakteriálna kultúra Rhyzopus oryzae (oligosporus). Nasleduje fermentačný proces, na ktorého konci sa objavuje už hotový tempeh. Baktérie pracujú za človeka a na konci výroby je už vyzretý tempeh. Charakterom ide o potravinu podobnú syru s ušľachtilou šedomodrou plesňou. Zo sóje tiež vzniká syr zvaný tofu, ktorý je rozhodne známejší, než tempeh. Spôsob jeho spracovania sa ale proti tempehu trochu líši.
Syr tempeh je veľmi používanou potravinou napríklad na ostrove Jáva. Preto sa tiež niekedy prezýva „javské mäso“. Ďalšími lokalitami, kde ho okrem Jávy a celej Indonézie často konzumujú, je aj Čína a Japonsko. V posledných rokoch ale objavujú kladné vlastnosti tohto výrobku s úplne čistým prírodným pôvodom aj inde vo svete.
Zásobáreň aminokyselín pre naše telo
Prečo by sme sa mali pokúsiť zaradiť tempeh do svojho jedálnička a objaviť jeho čaro aj my? Predovšetkým preto, že je obrovským zdrojom bielkovín. Ak patríte medzi vegetariánov alebo ste sa v niektorej zo svojich životných etáp trebárs pokúšali vegetariánsky stravovať, pravdepodobne ste na tempeh už narazili a jedli ho. Slúži totiž ako výborná náhrada mäsa. Ak nekonzumujete bielkoviny vo forme mäsa, musíte ich niečím nahradiť. Jednou z foriem náhrady sa môže stať práve tempeh. Vďaka fermentačnému procesu, ktorý zaisťujú už spomínané baktérie, sa v ňom vytvára veľké množstvo proteínov a vlákniny. Odborníci teraz tvrdia, že tempeh je, aspoň pokiaľ ide o výživové hodnoty, tým najlepším, čo môžeme zo sóje konzumovať. Naše telo totiž zásobuje obrovským množstvom aminokyselín. Navyše neobsahuje žiadny cholesterol. Saponíny v ňom sú vlastne prírodným antibiotikom, izoflavóny zase tlmia príznaky v menopauze. Slúži preto vlastne aj ako liek. Nájdete v ňom vápnik nevyhnutný pre stavbu kostí, železo na krv aj fosfor taktiež pre stavbu kostí. Naopak v ňom nenájdete ani cukor, ani tuk, takže je výborným doplnkom pre diéty. Naopak prírodný pôvod tempehu vám zaručuje, že do svojho tela nebudete dostávať žiadne škodlivé látky vyrábané priemyselnou chémiou.
Aj neobvyklá zdravá potravina sa dá spracovať chutne
Keď už sme si rozprávali, ako fantastické výživové vlastnosti tempeh má, a ako nám pomôže sa zdravo stravovať, nezostáva než doplniť informácie, akou formou ho vlastne do jedálnička zaradiť. Nechcete predsa, aby sa stal len nutným zlom, ktorým sa napchávate kvôli tomu, že je výživný, ale pritom si na ňom vôbec nepochutíte. Tempeh, ktorý sa dá dnes zohnať v obchodoch so zdravou výživou, máva chuť po orechoch a hubách. Preto ho smelo pridajte do pokrmov, do ktorých zvyčajne dávate huby. Môžete kúpiť tempeh prírodný, ktorý je nutné tepelne spracovať, ale aj vyprážaný alebo údený. Ten už spracovávať nemusíte. Tempeh sa dá pridať napríklad do cestovinového šalátu, do rizota alebo do zeleniny restovanej na panvici. Skúste nejaký zo svojich obľúbených receptov, kam dávate huby, pripraviť práve s tempeh. Telo vám poďakuje za prídel zdravej stravy a vy možno zistíte, že aj takúto neobvyklú potravinu môžete spracovať chutne. Aj zdravú stravu s dôležitými výživovými hodnotami totiž môžete pripraviť chutne, aby sa po nej oblizovali aj ľudia, ktorí inak majú ku zdravej výžive odpor. Všetko je o tom hľadať vhodné chutné recepty, mať odvahu v kuchyni skúšať a experimentovať. Z výsledkov potom môžete byť príjemne prekvapení.
Komentáre