Sadrokartón alebo OSB doska?

V prípade, že začínate alebo ste v procese výstavby, pravdepodobne premýšľate, ktoré stavebné materiály použiť. Na trhu ich dnes nájdeme skutočne veľa, no obľúbené sú OSB dosky a sadrokartón. Čo sa oplatí viac?

Oba z týchto materiálov prinášajú širokú škálu benefitov. Sú šetrné k prostrediu a taktiež ich môžete použiť v rôznych miestnostiach, a to aj v detskej izbe. Okrem iného, OSB dosky aj sadrokartón nájdete v skutočne bezkonkurenčnej cene, čo je obrovskou výhodou.

Sadrokartón – prečo áno?

Najpoužívanejším stavebným materiálom v dnešnej dobe sú sadrokartónové dosky. Hrúbka tohto materiálu závisí od účelu použitia. To znamená, že záleží na tom, kde sadrokartón použijete. Či už to bude na stenu, strop alebo priečky, tento materiál vám výborne poslúži. Výhodou sadrokartónových dosiek je, že ich môžete tvarovať a ohýbať podľa vlastných predstáv, a to bez akéhokoľvek poškodenia.

To sa môže stať aj pri nesprávnom skladovaní, kedy sa sadrokartón ohne. Vy ho môžete jednoducho a rýchlo napraviť do pôvodného stavu. Nevýhodou je však rezanie tohto materiálu, kedy sa produkuje vysoké množstvo prachu, ktorý sa dostáva do pľúc. Preto sa vopred uistite, že máte dobre prekrytý nos a ústa a v miestnosti sa nenachádzajú deti.

Sadrokartón nájde svoje uplatnenie aj vo vlhkých priestoroch. Napríklad v kúpeľni alebo v kuchyni. Svojimi vlastnosťami dokonca znižuje produkciu vlhkosti. Sadrokartón sa taktiež odporúča použiť do detskej izby a spálne, pretože pohlcuje toxické látky.

Výhody OSB dosiek

Dnes sa čoraz viac dostávajú do popredia OSB dosky. Ich výhodou je, že OSB môžeme aplikovať na akékoľvek povrchy. Ide o vysoko pevný materiál, ktorý sa len tak ľahko nezničí. V niektorých miestnostiach je však montáž náročnejšia. OSB dosky sa taktiež vyrábajú zo živíc, ktoré môžu obsahovať nebezpečné látky. OSB dosky sú však ideálnym riešením pri stavbe nových domov a na izolovanie striech. Lepšie držia teplo a sú odolnejšie voči poškodeniu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.