Čierna baza: dokonalý všeliek a vitamínová bomba z rumovísk a záhrad

Čierna baza je v ľudovom liečiteľstve považovaná doslova za zázračný prostriedok na rôzne neduhy. Dnes ho síce niekto považuje za burinový ker, čo nemá v záhrade čo robiť, ale v minulosti bol uctievaný ako magický a pripisovali sa mu nadprirodzené vlastnosti, vedel dodávať životnú energiu a optimizmus, a dokonca pomáhal omladnúť. Pre jeho vlastnosti by sme naň nemali zanevrieť ani dnes, má totiž rad liečivých účinkov, navyše výborne chutí!


Čierna baza je prírodný zázrak

Používa sa v ľudovom liečiteľstve, ale nestratí sa ani v kuchyni. Čierna baza bola predtým považovaná za zázračný liek, dnes ju môžeme bez obáv zaradiť medzi takzvané superpotraviny. Vie totiž výborne nakopnúť imunitu, má silné antivírusové aj protizápalové účinky. Je bohatá na vitamíny C, skupiny B a P, provitamín A a minerály, ako sú draslík, vápnik a železo. Je cenená pre fenoly, ktoré pomáhajú zmierňovať poškodenie buniek vplyvom oxidačného stresu, ale obsahuje aj triesloviny, pektíny, silice, flavonoidy (quercetin, kaempferol a isorhamnetin), steroly a antokyány s protizápalovými účinkami.

Bazový sirup nielen pri nachladnutí

Najčastejšie sa ľudia stretávajú s čiernom bazou v podobe sirupu, ktorý sa môže vyrábať z kvetu i plodov. Bazový sirup je ideálny pri prechladnutí, zmierňuje príznaky chrípky, pomáha pri zahlienení a zápaloch priedušiek. Sirup sa používa pri bolestiach zubov i hlavy, pre upokojenie čriev pri kolikách a zápche, pretože má ľahko laxatívne účinky, dokáže účinne ničiť hnilobné baktérie usadené v tráviacom trakte. Sirup sa odporúča aj pri problémoch so žlčníkom, plynatosti alebo žalúdočné nevoľnosti. Dobré skúsenosti s bazovým sirupom sú pri migrénach a neuralgických stavoch.

Z lúky pri lese aj rumoviska až do kuchyne

Kde rastie čierna baza? Najčastejšie v divočine na medziach lúk a okrajoch lesa, ale stretneme sa s ňou aj na rumoviskách záhrad. Jedná sa o bohato rozvetvený ker, ktorý dosahuje výšku 5 až 8 metrov. Kvety bazy čiernej pripomínajú vzhľadom veľké bielo-krémovo sfarbené baldachýny. Kvety sa používajú na čaj, ktorý sa vyznačuje močopudnými účinkami, zbavuje telo toxínov a pomáha pri horúčkach. Bazový čaj sa odporúča pri dne a reumatizme, pri liečbe choroby obličiek alebo močového ústrojenstva. Každodenne by mali konzumovať odvar z kvetov bazy čiernej pacienti s vysokým krvným tlakom alebo s cievnymi problémami. Pod názvom kosmatica sa využíva v kuchyni, keď sa kvety pripravujú v trojobale ako rezne.

Kedy zbierať?

Najvhodnejší čas na zber kvetov je od júna do augusta, kedy kvety intenzívne voňajú. Naopak plody sa zbierajú na slnečných miestach už od augusta približne do konca septembra, kedy získavajú svoju typickú purpurovú farbu. Zrelé guľovité plody sa musí vždy spracovať, tepelne, kvasením alebo sušením, pretože čerstvé sú mierne jedovaté, obsahujú látku glykozid sambunigrin spôsobujúce hnačky a zvracanie. Listy bazy čiernej sa používajú najčastejšie zvonka vo forme zábalov pri ekzémoch, akné, popáleninách, léziách, pri bolestivých kŕčových žilách alebo problémoch s kĺbmi, predovšetkým pre vytiahnutie vody z kolien.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.