Sezóna plotov je tu

Jar je v plnom prúde a okrem tradičných jarných prác, ošetrovania ovocných stromov a sadenia priesad či výsevu zeleniny čaká každého záhradkára ešte jedna povinnosť. Skontrolovať stav objektov v záhrade a v prípade potreby ich po zime opraviť. Alebo postaviť nové. Patria k nim nie len altánky, terasy či záhradné domčeky. Jar je hlavne obdobím, kedy sa musíme venovať aj plotom. Ich sezóna práve začala.
Plot okolo záhrady ju chráni pred zvedavcami, zlodejmi aj divou zverou. Diviaky dokážu rozryť pôdu a zničiť korene stromov, srnky a jelenia zver v zime zase ohrýzť mladé výhonky ovocných stromov alebo kôru na kmeňoch, čím úplne zničí celé stromy. Plot teda chráni našu úrodu a preto by mal byť vždy v dobrom stave.

Lenže aj ploty podliehajú starnutiu a z pevného pletiva sa časom môže stať chatrné ohradenie, ktoré nepredstavuje prekážku pre nikoho. Preto na jar a v lete skontrolujte jeho stav a keď je to potrebné, opravte ho. Niekedy len stačí na súčasné stĺpy a vodiace drôty zavesiť nové pletivo a oprava je hotová.

Dôslednú kontrolu si vyžadujú aj ploty na drevených stĺpoch. Tie po čase dole odhnijú a nezriedka skôr pletivo drží stĺpy, ako stĺpy pletivo. Keď je ale pletivo aj napínacie drôty v dobrom stave, stačí vymeniť stĺpy za nové a oprava je vcelku rýchla. Aby ste sa vyhli potrebe kopania jám a betónovaniu, použite oceľové stĺpy uložené na zemných skrutkách. Jeden stĺp tak nahradíte doslova za pár minút.

náhrada dreveného stĺpa oceľovým

Rovnakou technológiou, teda osadením oceľových stĺpov do zemných vrutov, postavíte aj plot nový. Ak ste to teda dlho odkladali, pretože sa vám nedarilo zohnať partiu kamošov, ktorí by spolu s vami kopali jamy a potom betónovali nové stĺpy, aby po zatvrdnutí betónu ešte napínali drôty a kvačkali nové pletivo, už to robiť nemusíte.

stĺpy na zemných skrutkách

Zemné skrutky a zvárané pletivo vám dovolí postaviť aj dlhý plot za jeden deň a ešte vám ostane čas na grilovačku. Rovnako tak je táto technika vhodná aj pre drobné oddeľovacie ploty v rámci dvora alebo záhrady. A pri pletive do výšky 1,2 metre dokáže takúto ohradu postaviť aj jediný človek bez pomoci.

Či už vás tento rok čaká oprava staršieho plota okolo záhrady alebo sa rozhodnete vybudovať úplne nové ohradenie svojho pozemku, použitím kvalitných materiálov docielite vysokú životnosť celého plota. A najlepší plot je taký plot, ktorého sa už do konca života nemusíte ani dotknúť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.