Slnko svieti čoraz menej a čoraz kratšiu dobu. A čoraz menej času môžeme tráviť v záhradách. V podstate je jeseň mesiac zberu úrody. A jej ukladaním na zimu. Niektoré druhy ovocia a zeleniny vydržia až do jari, keď sú dobre uskladnené v stave, v akom boli pozbierané v záhrade. No ostatné treba nejakým spôsobom zakonzervovať. Najlepšie tak, aby nič nestratili zo svojich dobrých vlastností a chutí.
Tradičný spôsob konzervovania zeleniny je nakladanie do sladkokyslých nálevov, ovocie sa zase nakladá do cukrového roztoku. Oboje nemá nič spoločné s uchovaním vitamínov či so zdravím, je to len u uskladnení rastlinnej masy s prídavkom energie (cukru) na horšie časy a zaisťovalo v minulosti prežitie ľudí.
Šetrným spôsobom uloženia ovocia na zimu je sušenie. Sušením jabĺk, hrušiek alebo aj iného ovocia sa z neho odstraňuje voda. Ovocie tak nepodlieha hnilobe, výrazne zníži svoj objem, teda sa lepšie skladuje a nestráca nijaké vitamíny, vlákninu ani ovocný cukor, ktorý v ovocí vznikol v priebehu dozrievania.
Sušené ovocie je príjemným zákuskom na dlhé zimné večery, hodí sa aj do pečenia alebo do zmesí s orieškami či tekvicovými semienkami. Je to skvelá desiata v práci, zasýti a dodá energiu bez umelých prísad.
Práve dozrievajú jablká a hrušky. Nie všetky odrody sú vhodné na dlhodobé uskladnenie, nie každý má pivnicu, v ktorej ovocie vydrží až do jari. No nasušiť si plátky ovocia môže každý. Ak nemáte k dispozícii sporák, kde by ste ovocie sušili na plechoch v rúre, využite elektrickú sušičku ovocia. Treba síce zaplatiť za spotrebovanú elektrickú energiu, zato ale získate vynikajúce sušené plody z vlastnej záhradky a bez pridaných cukrov a konzervačných látok. Šikovní ľudia si zostroja solárnu sušičku ovocia a využijú energiu zadarmo.
Komentáre