Slnečný pohon pre fúrik

Horúce a slnečné dni považujú záhradkári za problém. Slnko a teplo je potrebné pre rast a dozrievanie ovocia a zeleniny, ale predstavuje aj zvýšené nároky na zavlažovanie. Keď je slnka priveľa, treba viacej vody. A to predstavuje zvýšené nároky na ručné polievanie alebo stojí viacej elektriny pri automatickom zavlažovaní. No ja považujem veľa slnka za príležitosť, ako ušetriť.Čím je v záhrade viacej teplo, tým skôr sa človek unaví. V posledné dni som prevážal veľké množstvo hliny a štrku a bol som spotený aj napriek tomu, že som využíval Motúčko, náš elektrický fúrik. Neviem si predstaviť, keby som ho musel aj tlačiť do kopca, nie len nakladať. To by som od únavy a horúčavy úplne odkväcol. Ešte že som sa občas mohol schovať do kamenného domu, kde bola teplota o takých desať stupňov nižšia, ako vonku v tieni.

No Motúčko som vždy nechával na slnku, najmä keď som preň nemal niekoľko hodín prácu. Do korby som vložil solárnu nabíjačku, kábel pripojil na svorky akumulátora pod korbou a nechal Slnko, nech mu doplní energiu pre ďalšie používanie.

solárna nabíjačka Motúčka

Táto solárna nabíjačka akumulátorov je v praktickom kufríkovom prevedení, zbalená chráni solárne články pred poškodením a znečistením. Po roztvorení a vyklopení praktických nožičiek z obalu nasmeruje solárne panely priamo k slnku a pomocou dvoch káblov je možné pripojiť ju k 12V batérii krokosvorkami alebo v prípade automobilu do zásuvky zapaľovača. Vhodné pre udržiavacie dobíjanie staršej autobatérie alebo vraj to využívajú karavanisti. Ja som si zaobstaral stredný model s výkonom 4W. Kým to nabije úplne vybitú baterku Motúčka, tak to naozaj pár dní trvá. Ale ja nikdy nenechám Motúčko vybiť na doraz. Ale taký dlhý letný deň dotlačí do Motúčka naozaj dostatok energie, za ktorú potom nemusím platiť energetickej spoločnosti.

Takže priveľa slnka na letnej oblohe nemusí byť len problém. Vždy záleží od uhla pohľadu a na tom, či vidíte pohár s vodou poloplný alebo poloprázdny. Či viete z problému pre každého urobiť príležitosť pre seba.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.