Smoothie: Mixované nápoje plné zdravia

V poslednej dobe sú stále populárnejšie takzvané smoothie, mixované nápoje z ovocia a zeleniny. Môžeme si ich objednať v reštauráciách zameraných na zdravú výživu, alebo ovocných baroch, ale ak máme chuť, čas a trochu fantázie, zvládneme si ich pripraviť aj sami doma.

 

 


Zadovážte si mixér priamo na nápoje

Čo k výrobe populárnych ovocno-zeleninových koktailov vlastne potrebujeme? Stačí úplne obyčajný mixér, ktorý väčšina z nás používa v kuchyni. Pokiaľ však chceme ísť s dobou a výrobe smoothie prepadneme natoľko, že bez nich nevydržíme ani jeden jediný deň, môžeme si zaobstarať smoothie maker. Hoci anglický názov pôsobí trochu tajuplne, nejde o nič iné ako malý mixér vyrobený priamo pre mixovanie týchto chutných kokteilov. Najdokonalejšie smoothie makery dokonca umožňujú mixovaciu nádobku po dokončení mixovania odskrutkovať a použiť ju priamo ako pohár. Býva tvarovaná tak šikovne, že ju možno vložiť do držiaku na nápoje vo vašom aute. Môžete si tak dopriať zdravé nápoje plné vitamínov aj na svojich cestách.

Okrem mixéra alebo smoothie makeru potrebujeme na prípravu surovín do nápojov aj ostrý nôž na krájanie a doštičku. Všetky suroviny, čiže ako ovocie tak zeleninu, nakrájate ostrým nožom na doske na malé kocky. Vložíte do mixéra a rozmixujete.

Kombinujte podľa svojej chuti a odvahy

Aké zloženie smoothie vlastne majú? Dávajú sa do nich rôzne druhy ovocia a zeleniny, môžeme pripravovať aj kombinované koktaily obsahujúce oboje zároveň, teda ako ovocie, tak aj zeleninu. K tomu sa pridávajú aj ďalšie potraviny zdravej výživy, napríklad obilniny, trebárs ovsené vločky, ale dokonca aj kakaové bôby. Na prípravu sa hodia napríklad banány, jahody, maliny, ale aj exotické ovocie ako mango či kiwi. V použitých ingredienciách sa fantázii medze nekladú. Môžete vyskúšať netradičné ovocno-zeleninové kombinácie a trebárs k banánu pridať listový špenát. Kombinujte podľa svojej vlastnej chuti a odvahy.

Namiešame si napríklad aj drink na povzbudenie

Môžete do kokteilu pridávať mlieko, smotanu alebo jogurt, ale tiež nemusíte. Napríklad špenát obsahuje veľa vlákniny, ktoré rozmixovaný nápoj zahustí. Dôležité je, aby ste nápoj rozmixovali naozaj dokonale a dohladka. Smoothie sa nazýva podľa anglického „smooth“, čo znamená krémovitý. Nápoj smoothie môže byť výbornou desiatou. Keď do neho pridáte proteínový prášok, stane sa zároveň energy drinkom, ktorý vás posilní napríklad pred naplánovaným cvičením. V podobe smoothie prijímate veľa vitamínov, ale aj minerálov, vlákniny a enzýmov. Ide o stopercentne prírodné suroviny, navyše je pre vás obrovskou výhodou, že si ho môžete namiešať podľa svojej vlastnej chuti. Ak do nich vložíte aj suroviny obsahujúce vlákninu, budú fungovať aj ako výborný čistič čriev a vôbec celého tráviaceho traktu.

kokteil

Koktejl pre zlepšenie imunity

Na rozdiel od mliečnych koktejlov smoothie neobsahujú zmrzlinu, ale môžu obsahovať mlieko. Smoothie sú ešte oveľa zdravšie ako džúsy, pretože v nich nájdeme ešte viac vitamínov, minerálov, ale aj vlákniny. Naopak tu neobjavíme žiadne konzervanty, farbivá alebo iné chemické prísady. Ide o prípravu nápoja z čisto prírodných látok. Ak chcete, môžete si vyskúšať napríklad nasledujúce smoothie:

2 dcl jablkovej šťavy
2 olúpané jablká, nakrájané a zbavené jadrovníka
1 veľká umytá, opracovaná a nakrájaná mrkva
½ umytej šalátovej uhorky s oškrabanou šupkou
štipka mletej škorice, ktorá dodá arómu
ľad

Všetko dobre rozmixujeme dohladka a výsledkom je vitamínová bomba, ktorá bude posilňovať našu imunitu. Hodí sa ju ochutnať napríklad v čase, keď nám hrozí chrípková epidémia. Navyše smoothie môžu byť zdrojom energie pri diétach. Dodávate svojmu telu energiu avšak bez akýchkoľvek balastných látok.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.