Športová výživa môže predĺžiť váš aktívny športový život

Športujete a neviete si predstaviť, že by ste s týmto aktívnym koníčkom prestali? Myslite na nevyhnutné starnutie už dnes a buďte o krok vpred. Tento článok je o doplnkoch výživy, vďaka ktorým to so športom budete ťahať čo najdlhšie.

Starnutie sa síce nedá zastaviť, ale niektoré jeho príznaky sa dajú zmierniť správnou doplnkovou výživou. Máme na mysli napríklad proteín, kreatín či kĺbovú výživu. Športová výživa môže potenciálne pomôcť predĺžiť náš aktívny športový vek tým, že podporí naše celkové zdravie, zvýši výkonnosť a pomôže pri celkovej regenerácii. Je však dôležité si uvedomiť, že doplnky výživy by sa vždy mali užívať v spojení s vyváženou stravou a vhodným tréningovým programom.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžu doplnky stravy pomôcť predĺžiť váš aktívny športový vek:

  • Proteín:

Bielkoviny sú veľmi dôležité pre športovcov aj nešportovcov v každom veku, ale čím sme starší, tým viac sa naša regenerácia spomaľuje, svaly sa zmenšujú či sa obmedzuje naša hybnosť a proteíny sa pre nás stáva čoraz dôležitejšie. Môžu nám pomôcť udržať svaly, nabrať svalovú hmotu či udržiavať lepšiu imunitu. Bielkoviny sa prirodzene najviac nachádzajú v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach, či orechoch. Dosiahnuť však dostatočný príjem bielkovín len z bežných potravín býva však často (nielen) časovo náročné. Naopak, proteín vo forme koktailu či proteínovej tyčinky môže veľmi jednoducho, rýchlo a hlavne výrazne zvýšiť príjem potrebných bielkovín.

  • Kreatín:

Kreatín môže zlepšiť krátkodobý výkon pri cvičení a môže vám pomôcť zdvihnúť ťažšie váhy alebo zvládnuť viac opakovaní. To sa nakoniec prejaví vo väčších a silnejších svaloch, vďaka ktorým bude starnutie príjemnejšie a zníži sa riziko zranenia a straty svalovej hmoty.

  • Aminokyseliny

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA), vrátane leucínu, izoleucínu a valínu, môžu pomôcť znížiť svalovú bolesť a podporiť regeneráciu svalov, najmä počas obdobia intenzívnych tréningov.

Všeobecne môžu aminokyseliny pomôcť regenerovať svaly počas tréningu a po ňom. Niektoré, ako napríklad L-glutamín, pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku alebo znižovať chuť na cukor. Iné, ako napr. beta-alanín, pomáhajú presúvať aminokyseliny do svalov, čo vedie k tvorbe svalovej hmoty a k zníženiu hromadenia kyseliny mliečnej vo svaloch, čo môže podporiť náš aeróbny výkon, ako je beh, jazda autom bicyklovanie alebo plávanie.

  • Kĺbová výživa

S pribúdajúcim vekom sa opotrebovanie našich kĺbov zhoršuje a prirodzená regenerácia nie je tak účinná. Preto sú doplnky výživy pre zdravie kĺbov, kostí a šliach čoraz dôležitejšie. Produkty s obsahom glukosamínu a chondroitínu pre chrupavky, MSM s protizápalovými účinkami môžu prispieť k regenerácii kostí, šliach a kĺbov.

Môžeme spomenúť aj vitamín D pre zdravie kostí, omega-3 mastné kyseliny pre zdravie srdca alebo vápnik, ktorého nedostatok môže viesť k odvápňovaniu kostí.

Nezabúdajte, že výživové doplnky majú dopĺňať vyváženú stravu, nie ju nahrádzať. Taktiež je potrebné zohľadniť individuálne potreby, ktoré sa môžu výrazne líšiť v závislosti od faktorov, ako je vek, úroveň aktivity a stravovacie návyky.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.