Top 5 potravín bohatých na proteíny

Proteíny alebo bielkoviny sú základným stavebným prvkom pre každý organizmus. Je potrebný pre stavbu a rast svalov. A ideálne sú tiež pri chudnutí, keďže zaháňajú hlad a pomáhajú odbúravať tuky. Ktoré potraviny sú ale najlepším zdrojom proteínov?

Prečo zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na proteín?

Proteíny by mali byť základom každého jedálnička. Sú nevyhnutné pre imunitu, svaly aj fungovanie organizmu. Navyše sú veľmi sýte a telo ich neukladá, preto sú ideálne pri chudnutí. Okrem toho tiež podporujú trávenie, keďže práve proteíny sú súčasťou enzýmov a hormónov vyskytujúcich sa pri tráviacich procesoch.

Potraviny s vysokým obsahom proteínov

Zdrojov proteínov je naozaj veľmi veľa a mnohé potraviny vo svojom jedálničku už dávno máte. Proteíny je dokonca možné zakomponovať do každého jedla dňa. Ktoré sú top proteínové potraviny?

1. Grécky jogurt je oveľa zdravší než ten klasický a obsahuje 2krát viac proteínov a menej cukru. Je skvelý na desiatu, na raňajky, ale aj k príprave dresingov.

2. Cottage syr má nízky obsah tuku a kalórií. Je tiež bohatý na vápnik, fosfor, selén a vitamín B12 a skvelo sa hodí do šalátov, ale chutiť vám bude aj samotný.

3. Vajíčka sú jedným z najzdravších a najvýživnejších potravín na svete, keďže sú plné vitamínov, minerálov a antioxidantov. Navyše si ich môžete pripraviť na stovky spôsobov.

4. Avokádo je plné nenasýtených tukov a antioxidantov a konzumovať ho môžete samotné, alebo ho pridať do šalátov, pripraviť si z neho nátierku či omáčku.

5. Quinoa sa radí medzi tzv. superpotraviny a je zásobárňou zdraviu prospešných látok. Je tiež skvelou náhražkou mäsa, takže si ju obľúbia vegetariáni aj vegáni.

Proteíny po celý deň

Proteíny by ste telu mali dodávať rovnomerne počas celého dňa. Preto by každé jedlo malo obsahovať nejaký zdroj proteínov a tiež je vhodné striedať rastlinný a živočíšny zdroj v pomere 2:1 pre rastlinné. Veľmi jednoduché je tiež obohatiť o proteín jedlo, v ktorom žiadny zdroj proteínu nie je. Stačí k tomu využiť proteínové doplnky ako napríklad prášok, ktorý primiešate do smoothie, cesta, polievky alebo omáčky. Nemusíte sa báť, že by proteínový prášok ovplyvnil chuť jedla, nájdete ho aj bez príchute.

Zdroj obrázku: Antonina Vlasova / Shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.