Chladnička predĺži životnosť potravín v lete – ak ale viete, ako na to

Kto si myslí, že stačí všetky potraviny len tak nastrkať do chladničky, je na veľkom omyle. Je treba vedieť, kam ich uložiť. Naviac vás asi prekvapí, že nie všetkým potravinám sa v chladničke darí.

Chladnička je dnes neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Bez nej si už náš život nevieme predstaviť. Hlavne ak bývame v panelákových bytoch bez chladných pivníc. Ani trvanlivé mliečne výrobky nedokážeme skladovať bez chladenia. To znesie len zavretá krabica s trvanlivým mliekom. Okrem toho skladujeme potraviny aj dlhodobo. Mrazíme, a preto je štandardom chladnička s mrazničkou. V mrazničke si dnes uschovávame nielen zmrazené polotovary, či zmrzlinu, ale aj pečivo, ktoré po rýchlom rozmrazení nie je k rozoznaniu od čerstvého.

Potrebujete novú chladničku?

Kombinované chladničky sú najobľúbenejšie. Týmto druhom sú aj americké chladničky. Tie sú vyhľadávané nielen kvôli svojmu dizajnu, ale často aj vďaka praktickým nápadom, ako je napríklad prístup k nápojom bez nutnosti otvárať chladničku, či implementovaný výrobník ľadu. Americká chladnička síce obvykle ponúka menší priestor na skladovane potravín, než veľká kombinovaná chladnička, avšak práve zmienené bonusy a dizajn sú dôvodom, prečo si ju s obľubou kupujeme.

Nech už si ale kúpime akýkoľvek typ chladničky, prípadne chladničky s mrazničkou, je potrebné poznať zásady, ako potraviny správne skladovať, aby nám bola táto technika nápomocná pri predĺžení životnosti potravín. Pretože u ovocia a zeleniny to môže byť aj presne naopak.

Základné zásady skladovania potravín v mrazničke

Určite si pamätajte, že preplnená chladnička nikdy nefunguje tak, ako má. Ak vám kapacitne nestačí, kúpte si väčšiu alebo začnite menej nakupovať do zásoby. Nikdy tiež nenechávajte dlho otvorené dvere chladničky. Nápoje vyberte von a chladničku zatvorte. Potom ich zas rýchlo vráťte naspäť. Všetko ukladajte do uzatvárateľných krabičiek. Potraviny tiež skladujte tak, aby sa nedotýkali zadnej steny chladničky.

Všetko má v chladničke svoje miesto

Potraviny do chladničky neumiestňujte podľa toho, kam sa vám zmestia, ale kam správne patria. Ovocie a zelenina patria do spodných boxov chladničky. Nikdy ich ale pred uložením v chladničke neumývame.

Ukladáte mäso a rýchlo sa kaziace potraviny do hornej police? Robíte chybu! Patria naopak hneď nad zeleninu. Polica nad ním by mala byť vyhradená pre mäsové výrobky a ryby, ako sú šunky a salámy, do pasáže nad ne umiestnite syry a jogurty. Smerom hore ukladajte na chlad menej náročné potraviny, napríklad tie konzervované, aj pokiaľ ste ich už otvorili.

Prekvapivo pre vajíčka nie sú vhodné dvere chladničky, aj keď je tam pre ne vytvorený priestor. Patria do strednej polohy chladničky mimo dverí. Vajíčka neumývajte, ale ani ich neskladujte v pôvodnom papierovom obale, ktorý môže byť kontaminovaný rôznymi patogénmi. Zadovážte si na skladovanie plastový obal na vajíčka.

Pozor si dajte na to, čo ukladáte vedľa osvetlenia v chladničke. To potraviny veľmi rýchlo zohrieva pri každom otvorení chladničky. Preto by vedľa neho nemali byť napríklad šunky ani syry.

Kúpte si inteligentnú chladničku

Mnohé moderné chladničky nám pri správnom skladovaní podávajú pomocnú ruku. Napríklad funkcia Fresh Control nám pomáha udržiavať potraviny dlhšie čerstvé. Aby ste nemuseli odmrazovať, je vhodná funkcia No Frost. K správnemu uskladneniu potravín v chladničke nás nabáda aj jej vybavenie. Aj keď usporiadanie a možnosť voľby výšky políc by mali byť vždy voliteľnými.

Čo do chladničky nepatrí?

Zbytočne v chladničke skladujeme neotvorené konzervy zeleniny či rýb alebo konzervy s rôznymi polotovarmi. Nemusíte tu skladovať ani neotvorené džemy, kečupy, paštéty a horčice. Po otvorení už ale do chladničky patria.

Rozhodne v chladničke neskladujte cesnak, cibuľu ani zemiaky. Patria na tmavé chladné miesto, nie však do chladničky.

Chladnička ale neprospieva ani niektorému ovociu a zelenine. Zo zeleniny chladnička nerobí dobre paradajkám, paprikám, uhorkám, baklažánu ani zázvoru. Ocenia izbovú teplotu a pri nej majú aj dlhšiu trvanlivosť. Izbová teplota je priaznivá taktiež pre niektoré ovocie: banány, citrusy, ananás, mango a aj melóny.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.