Aj kvalitný rýľ mi v rukách praskol

Pravidelná práca v záhrade si vyžaduje okrem skutočného záujmu o túto činnosť a dostatku voľného času aj kvalitné vybavenie a náradie. Začať sa síce dá aj s lacnejším, no skôr či neskôr každý záhradkár príde na to, že lacné náradie nič nevydrží, opakované nákupy záhradníčenie zbytočne predražia a s lacným náradím sa tiež zle pracuje, človek sa stále rozčuľuje a nič ho nebaví. No občas sa stane, že sa pokazí aj kvalitný výrobok, ktorý predtým dobre slúžil roky.


Presne to sa mi prihodilo túto jar. Zašli sme do starej záhrady vykopať nejaké kvety, aby sme ich preniesli do novej záhrady. Z auta sme vybrali plastové bedničky a osvedčený antikorový rýľ Florabest, kúpený pred dávnymi rokmi v Lidli. Medzi adeptami na sťahovanie bola aj jedna staršia ruža, kvitnúca žlto. Samozrejme, že medzi inými kvetmi, ktoré mali byť sťahované v inom termíne.

Ako nepoškodiť ostatné rastliny a vybrať starú ružu s hrubým koreňom? Opatrne obryľovať, prerušiť všetky bočné korene a opatrne vypáčiť zo zeme. Už som to robil túto jar veľakrát. Presťahovali sme osem stromov, mnoho kríkov a desiatky kvetov na nové miesto. Lenže táto ruža už bola asi na starý rýľ priveľa. Ozvalo sa „chraps“ a keď som sa pozrel, čo sa stalo, našiel som na rýli dve praskliny.

ryl

Škoda. S týmto rýľom z nehrdzavejúcej ocele som pracoval v záhrade rád. Nikdy som s ním klasicky nerýľoval záhon, to sa v našej permakultúrne pojatej záhrade nerobí. No vykopal som zopár starých suchých stromov aj tých živých, ktoré sme previezli na nové miesto. Vykopal som s nim desiatky jám pre nové stromy a ovocné kriky. Rýľ je pevný, nezohýna sa ako lacné plechové, dobre preniká do zeme a dobre prerušuje korene. Výborne sa drží v ruke a po práci sa dobre čistí.

Keď som videl, ako vyzerá náš starý rýľ, bol som smutný. Prácu sme opatrne dokončili, kvety vykopali aj zasadili v novej záhrade. No smutnejší som bol, keď som v pondelok obišiel predajne záhradkárskych potrieb v našom meste. Lacných plechových rýľov, ktoré sa ľahko zohnú, majú všade plno. Občas sa dal nájsť aj kovaný oceľový rýľ, no takýto antikorový nemajú nikde, lebo je vraj drahý. No áno, strojí ako tri plecháče, ale vydrží viac, ako dva tucty lacných rýľov.

Nakoniec sme kúpili antikorový rýľ v krajskom meste. Vyzerá skoro rovnako, pracuje sa s ním rovnako, tak dúfam, že vydrží tiež rovnako.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.