Znovuobjavený obchodík

Pri písaní článku o balkónových paradajkách som dostala na ne takú chuť, že som sa rozhodla ísť sa pozrieť na trh u nás v meste. Čo keď tam náhodou už nejaké voňavé paradajky predávajú?


No poviete si, že však paradajky sú v ponuke po celý rok. Ale iste uznáte, že nie sú ani červené a už vôbec nie voňavé. A ešte k tomu precestovali pár sto kilometrov. Ja by som si však dala také ozajstné, voňavé a chutné. Najlepšie od nejakej tetušky zo záhradky za domom. Ale to by som v tomto čase asi chcela priveľa.

Pravdu povediac, nerobila som si žiadne veľké nádeje. Občas sa aj na trhu nájde zelenina odkiaľsi z Tramtárie. No aj napriek tomu som pochodila lepšie ako som čakala.

Do malého obchodíka na tržnici som v minulosti chodila často. Predávali tam vážené sušené ovocie. Ale musím sa priznať, že to bolo už dávno. Minule však mali pred obchodom rozložené balkónové kvety. Tak som neodolala a vybrala som si červenú verbenu. Pokladňu majú vo vnútri. Tak som vošla a porozhliadala sa.

Sušené ovocie už predávajú len málo, zato však v debničke mali cesnak. Nemal ani veľmi veľké hlavičky, ale označený bol ako slovenský. To ma potešilo, lebo také niečo len tak nevidieť. Bolo na ňom ešte, že „vhodný na sadenie“. Skoro som sa zľakla, že je nejaký chemicky ošetrený, že sa nemôže jesť, len sadiť. Predavačka mi však vysvetlila, že to píšu kvôli tomu, že ľudia sadia aj ten čínsky cesnak, ktorý sa ale sadiť nemá. Aj tak z neho nič nevyrastie. Tak som si ten náš slovenský cesnak kúpila. Bol výborný.

No a dnes som do tohto obchodíka vošla znova. Upútali ma krásne červené paradajky s ceduľkou: „Krajina pôvodu SK“. Opýtala som sa, že odkiaľ presne sú. Pán, čo práve priviezol čerstvú papriku, mi ochotne odpovedal. Čerstvé paradajky aj papriku doviezol od pestovateľov z okolia Nových Zámkov. Len ho mrzelo, že sú drahšie ako tie neduživé dovozové. Napriek vyššej cene som si kúpila 5 paradajok a 3 papriky. A urobila som dobre.

Keď som ich doma vyložila na stôl, prevoňali mi celú kuchyňu. Neodolala som a hneď som si netrela chlieb s maslom. S nakrájanou paradajkou to bola jedna báseň.

A tak som si dnes znova uvedomila, že všetko je o ľuďoch. O obchodníkoch, ktorí sa snažia rýchlo zbohatnúť a na zákazníkov neberú ohľad. Ale aj o takých, ktorí sa snažia ľuďom ponúknuť tovar, síce drahší, ale zato kvalitnejší a z domácich zdrojov.

Je len na vás, ako sa rozhodnete. U mňa je voľba jasná. Domáci obchodník s domácim kvalitným tovarom vyhráva.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.