„Bio bedýnky“ už aj u nás

 

Ovocie a zelenina. Vždy čerstvé. Podľa toho, čo práve dozrelo na poli. Rôzne druhy naukladané v debničke a dovezené priamo k vám. Stačilo by raz za týždeň. Páčilo by sa vám to? Mne rozhodne. Ibaže takýto systém u nás nefunguje. Alebo že by predsa?


debničky so zeleninouZdá sa, že v našom meste svitá na lepšie časy. Pred pár dňami si pestovateľ zeleniny z neďalekej dediny otvoril malý zelovoc. Teda obchod s ovocím a zeleninou. Ponúka v ňom čerstvú zeleninu a ovocie z vlastnej úrody. Aj keď nie je zrovna v bio kvalite, výber je pestrý a aspoň máte istotu, že je všetko čerstvé a s minimom použitej chémie. Dostanete tu ešte teraz v novembri čerstvé paradajky, papriku či uhorky, pochádzajúce z jeho vykurovaného fóliovníka. Zemiaky a hlávková kapusta je tak isto z jeho poľa. Druhy, ktoré nepestuje, dopĺňa najčastejšie zo zásob iných pestovateľov z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. A aby mal výber čo najširší, nechýbajú banány či mandarínky z klasického veľkoskladu. Veď nie každý sa uspokojí s regionálnymi potravinami. Ale o tom inokedy.

A čo má tento obchod spoločné s bio debničkami? Vcelku dosť. Bio debničky, česky sú to „bio bedýnky“. Mne to znie nádherne. Podstatou tohto prepracovaného systému je zásobovanie domácností čerstvými vitamínmi z miestnych zdrojov. V Čechách to funguje už niekoľko rokov. Debničky sa plnia rozličnou zeleninou a ovocím podľa toho, čo práve dozrieva na poliach v blízkom okolí. Ak máte o debničky záujem, stačí sa prihlásiť. Najčastejšie najbližšom bio obchode. Môžete sa dohodnúť na jednorázovom odbere alebo pravidelných dodávkach. Napríklad každý týždeň. Obsah debničky či už pestrosť alebo váha je vecou dohody. Podstatné je, že v nej budete mať vždy niečo iné. A vždy čerstvé.

obchod so zeleninouA práve tento debničkový český systém mi prišiel na um vo chvíli, keď mi slečna predavačka v našom novom zelovoci, mimochodom priateľka pestovateľa, ponúkla možnosť dovozu u nich kúpeného tovaru priamo ku mne domov. Dokonca ani nemusím prísť do obchodu. Úplne stačí, keď si telefonicky objednám trebárs vrece zemiakov a oni mi ho dovezú až domov. Po dohode nie je problém pribaliť aj inú zeleninu alebo ovocie. Už chýba len tá debnička. No nezdá sa vám to podobné?

Myslíte si, že by sa to v takom malom meste ako je naše neujalo? Ja myslím, že to šancu má. Veď koľko je takých, čo síce majú záhradu, len už nevládzu alebo nemajú čas v nej ovocie a zeleninu pestovať. A koľkí tú záhradu nemajú. Takže taká debnička plná čerstvej zeleniny podľa aktuálneho stavu na poli, by viacerým možno padla vhod. Treba to len skúsiť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.