Zdravá výživa pre moje rastlinky v ohrození?

Tak ako pre seba a mojich milých doma vyberám kvalitné a zdravé potraviny, chcem aj pre moje rastlinky len to najlepšie. Balkónovky síce nejeme, ale keď som im minulý rok dopriala ekologické hnojivo slepačince, nenamietali a kvitli krásne celé leto. Zároveň som toto hnojivo použila na bylinky, aby pekne voňali.


Túto sezónu som, ako už isto viete, vysadila balkónové paradajky a podarilo sa mi vypestovať sadeničky „mesačných“ jahôd. Mali by mať okrasné ružové kvietky a jedlé plody. Zo semienok mám v kvetináči aj majoránku. Oregano som si kúpila asi ped mesiacom, skvelo vonia aj chuť má príjemnú. Aby toho nebolo málo, ešte som od mojej milej kamarátky Sandry dostala do zbierky dve sadeničky chilli papričiek a bazalku. Je toho vcelku dosť. Čo poviete? Tak uvidím, dám vedieť, ako sa tomu všetkému darí.

A aby sa rastlinkám naozaj darilo, potrebujú, tak ako my, „pestrú stravu“. Preto som si myslela, že pri hnojení budem striedať tekuté hnojivo slepačince a guáno. Že neviete, o čom hovorím? Vysvetlím.

guanoGuáno je prírodné hnojivo z vtáčieho trusu. Dováža sa z pobrežia Južnej Ameriky a balia ho v Střelských Hošticích v Čechách. Na Slovensku sa tiež bežne predáva. Je výborné na plodovú zeleninu, ovocie aj kvety. Tekuté sa mi osobne viac páči, lebo je pre rastlinky rýchlo dostupné a aj aplikácia je jednoduchšia.

U nás v záhradkárskom obchode ho tiež mali. Možno aj dva kusy. Aj to nie tekuté, ale len v granulkách. Keď som sa včera pýtala, kedy ho budú mať, predavačka mykla plecom. Vraj nevie, či ešte bude a už vôbec nevie, že kedy. A vraj tekuté asi ťažko, lebo mali len granulky.

Zaujímavá odpoveď. Čo poviete? Veď je len začiatok sezóny. To akože už hnojiť netreba?

Ak by ste veľmi chceli, hnojiť môžete. Veď kde akej chémie majú na regáloch dostatok. Neviem, či je to akási politika nášho predajcu, alebo to ľudia tak kupujú.

Žeby sa im málilo chémie takmer vo všetkom, čo nájdu na regáloch v potravinách? Ešte si musia „vylepšovať“ aj svoju vlastnoručne dopestovanú úrodu? Alebo len nemajú na výber?

Každopádne som rada, že ja na výber mám. Občas sa dostanem aj do iného mesta a niekdy aj do Čiech. Tam je zásobovanie prírodnými produktami, nielen hnojivami, na oveľa vyššej úrovni.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.