Meranie tlaku vám ho nevylieči

Fascinuje ma, ako dokážu aj televízne reklamy najprv vystrašiť ľudí, aby im vzápätí predali zázračný prostriedok. Kšeft je sviňa a neznášam, keď sú manipulovaní ľudia, ktorí sa nevedia brániť. Teda malé deti alebo starší ľudia. Zdravie je právo, nie bohapustý kšeft zdravotníkov a lekárnikov. Preto sa mi nepáčia ani reklamy na tlakomery. Ako si naozaj dobré hodnoty tlaku udržať?Reklama sa snaží vyvolať dojem, že tlak krvi je nejaká univerzálna hodnota, určujúca váš zdravotný stav. V skutočnosti sa vám môže krvný tlak meniť nie len počas dňa, ale z minúty na minútu. Stačí vidieť šteklivý obrázok 😛 alebo fotografiu vnúčeniec a hneď máte tlak o pár bodov vyšší alebo nižší. Jeden starý vtip o polárnom bádateľovi hovorí, že prežil len vďaka fotografii milenca svojej ženy. To mu tak rozprúdilo krv…

Krvný tlakomer

Domnievam sa, že pravidelné meranie tlaku vám ho môže ešte zvýšiť. Ako? Predstavte si (vlastne ani nemusíte, vy už to máte), že máte tlak krvi mierne vyšší, ako vám lekár povedal, že by ste mali mať. A teraz si idete zmerať tlak. Už len predstava, že ho máte určite zase vysoký, vás znervózni. A zvýši vám tlak. Tak si ho zmeriate a zistíte, že je naozaj vysoký. Dočerta! A zase ste si ho sami zvýšili. A tak poslušne zoberiete ďalšiu tabletku. Toto ste vážne chceli?

Čo je vysoký krvný tlak?

Podľa mnohých ľudí je zvýšený tlak krvi v tele problém. No v skutočnosti je to riešenie úplne iného problému. Prečo vaše telo zvyšuje tlak krvi v cievach? Zrejme má problém dotlačiť krv a s ňou živiny aj kyslík do niektorých miest a orgánov v tele. Keby tam krv nedotekala, tkanivá by slabli až odumreli. Tak mozog dá signál, srdce pumpuje silnejšie, aby cez pripchaté, zúžené či inak poškodené miesta tú krv dostalo tam, kde je potrebná. A čo urobí „vzdelaný“ človek? Klepne srdce po gebuli, aby toľko tej krvi netiskalo, zoberie tabletku a zníži tlak. To sme si pomohli…

Meranie tlaku krvi vám ho nezníži. Pravidelné meranie tlaku krvi vám len ukazuje, aký ten tlak máte. Ak ho chcete mať nižší, musíte niečo urobiť inak. Inak, ako ste to robili doteraz, pretože vaše správanie viedlo k zvýšenému tlaku.

Prečo tabletka nestačí?

Uvedomte si, že tabletky sú na akútny problém. Náhle zvýšený krvný tlak môže spôsobiť ďalší problém. Preto liek proti vysokému tlaku vám tlak zníži, aby ten ďalší problém nevznikol, ale pôvodný problém, prečo bol tlak v tele zvýšený, nevyrieši. Dáva vám len čas a priestor na to, aby ste prvotný problém vyriešili. Zistili, čo ste robili zle, čo ste zlé jedli, ako ste zle žili a upravili svoj život, životosprávu, jedálniček. Aby ste sa postupne uzdravili. A v tom vám tlakomer rozhodne nepomôže.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.