Koniec sezóny balkónových paradajok

Ešte pred pár dňami to vypadalo na krásne babie leto. Moje balkónové paradajky si ešte stále veselo vegetovali. Lístky už mali síce všelijaké, aj trochu suché. Ale napriek tomu kvitli aj dozrievali. Náhle ochladenie a dnešný dážď so snehom však dali jasne najavo, že ich sezóna sa pomaly, ale iste končí.


Aj mi je ľúto, len tak ich vyhodiť, veď sa snažili po celú sezónu. Ale čo už. Život ide ďalej. Aspoň si upracem balkón. A konečne budem mať miesto aj na sušenie prádla.

balkónové paradajky

moje balkónové paradajky na konci októbra

Dnes som teda začala s premiestňovaním. Čínsku ružu, čo celé leto zdobila balkón svojimi plnými ružovými kvetmi, sme s dcérou odsťahovali do obývačky a paradajky aspoň bližšie k múru. Možno ešte nejaký čas vydržia. Ak by hrozili silné mrazy, najlepšie bude všetky plody pooberať. V kuchyni na okne majú ešte šancu dozrieť.

balkónové paradajky v zajatí kvetov

moje balkónové zátišie v októbri

Čo bude s muškátmi, to ešte jasné nie je. Na prezimovanie v paneláku nie je vhodné miesto. Po minulé roky som ich vozila k mamine do rodinného domu. No keďže sú vypestované zo semienka, všetky sú ružové. To by ale nebol ten najväčší problém. Horšie je, že okvetné lístky priebežne opadávajú a robia neporiadok. Mne to príde ako normálne, no mamine sa to nepáči. A tak moje milé muškáty zrejme skončia v komposte. Aspoň tam bude dosť zelenej hmoty. No nie?

mesačné jahody
moje Mesačné jahody

Ani počas zimy však môj balkón neostane prázdny. Tento rok, ako už viete, som vysadila aj Mesačné jahody (tak sa volajú). A tie by mali prezimovať vonku. Aby som im to uľahčila, obalím truhlíky do mojej obľúbenej bublinkovej fólie. Mali by tak mať zabezpečenú dostatočnú izoláciu a ochranu pred silnými mrazmi. Nesmiem ale zabudnúť ich občas aj poliať. Hlavne, keď nebude mrznúť. Lebo sa môže stať, že rastliny v zime síce nezmrnú, ale vyschnú. Na to treba dať pozor.

Oplatia sa balkónové paradajky?

Určite áno. Keď sa tak pozriem spätne, nemám najmenší dôvod ľutovať, že som si ich vysadila. Mojich desať rastlín nám dalo takú úrodu, že sme v sezóne vôbec paradajky nekupovali. Plody boli síce malé, no bolo ich naozaj dosť. O chuti, vôni a farbe ani nehovorím. A bez zbytočnej chémie. Navyše boli aj peknou dekoráciou nášho balkóna. A to všetko pri minimálnych nákladoch. Len balíček semien, trochu zeminy, trochu prírodného hnojiva (Guáno) a vody.

Už teraz sa teším na budúci rok, keď si balkónové paradajky vysadím znova. A čo vy?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.