Ako detoxikovať organizmus po sviatočnom prejedaní

Mnohí z nás sa snaží zhodiť pár kilogramov, ktoré nabrali počas vianočných sviatkov a pri silvestrovských oslavách. Skúste ale túto snahu pojať skôr ako očistu tela po premiere tučného a sladkého jedla. Možno potom zistíte, že vám nové zvyky, ktoré zaradíte do svojej životosprávy, urobia dobre a už sa ich nebudete chcieť vzdať.

 


Pite vodu s citrónom, škoricou a medom

Kde a ako začať s očistou svojho tela? Ak chcete pomôcť svojmu preťaženému tráveniu, aby sa vrátilo späť do normálnych koľají, doprajte si každé ráno pohár vody (ideálne neperlivej), do ktorej pridáte pár kvapiek citrónovej šťavy. Voda s citrónom bude vo vašom tráviacom ústrojenstve fungovať ako akýsi pufer, ktorý vyrovná vašu acidobázickú rovnováhu (teda kyslé a zásadité prostredie vo vašom tele, vo všeobecnosti dochádza skôr k prekysleniu organizmu než naopak). Ak do vody pridáte ešte lyžicu medu a lyžičku škorice, vyrobíte si skutočný elixír mladosti. Škorica totiž pomáha regulovať hladinu krvného cukru, takže je vhodná pre chudnutie a má významný vplyv na stabilizáciu cukrovky. Med sa všeobecne považuje za všeliek, ktorý má výrazné baktericídne účinky.

zelenina

Kapusta a červená repa ako čističe trávenie

Vynikajúcim čističom vašich útrob je kapusta. Pekne vymetie vaše tráviace ústrojenstvo, pretože obsahuje veľký podiel vlákniny, a prečistí tiež pečeň, ktorej pomáhajú k regenerácii najmä kyslé a horké potraviny. Doprajte si preto dobrú kapustovú polievku, ktorá je vynikajúcim jedlom zimných mesiacov. Dodá vám toľko potrebný vitamín C, ktorého kapusta obsahuje veľké množstvo, zahreje vás a zasýti. Môžete si pochutnať aj na kapustovom šaláte, v ktorom kapustu doplníte nastrúhanými jablkami. Podobne prínosná je aj červená repa. S nastrúhanými jablkami si ju môžete dopriať k mäsu, podporí nielen peristaltiku čriev, ale tiež pečeň pri jej vylučovanie toxických látok.

Zelený čaj rozhýbe metabolizmus

Podceňovať by ste nemali ani pitný režim. Dostatok pitia pomôže vyplaviť toxické látky. Vhodný je napríklad zelený čaj, ktorý obsahuje antioxidanty pomáhajúce v boji s voľnými radikálmi. Podporuje tiež imunitný systém a metabolizmus, takže má vplyv na chudnutie. Keď si doprajete k jedlu šálku zeleného čaju, rozhodne tým nič nepokazíte, práve naopak. Zelený čaj však dopĺňajte vodou, najlepšie prírodnou neperlivou.
Ráno či dopoludnia je dobré dopriať si pohár čerstvo vylisovanej ovocnej šťavy. Dodá vám vitamíny a navyše pomôže odplaviť látky, ktoré telo odbúralo pri nočnom odpočinku.

jablka a hrusky

Listová zelenina odbúrava toxíny

Nezabúdajte na listovú zeleninu, ktorá dodáva telu chlorofyl a tiež podporuje vylučovanie toxických látok. Pretože zima nie je obdobím vhodným na konzumáciu studených šalátov, môžete si pripraviť napríklad mäso so špenátom, kelové karbonátky, alebo listy rukoly zľahka orestovať na oleji. Zeleninu si doprajte vo veľkom množstve, pre ňu prakticky žiadne obmedzenie neplatí, vláknina v nej obsiahnutá podporuje činnosť čriev.

Na ovocie pozor

Ovocie by sme nemali pri detoxikácii rozhodne vynechať. Je dobré zaradiť si v prvých januárových týždňoch jeden ovocný deň, kedy budeme konzumovať len ovocie rôznych druhov: pomaranče, grapefruity, mandarínky, jablká, hrušky… Na druhú stranu je treba dávať na množstvo ovocia pozor, pretože obsahuje veľa fruktózy, ovocného cukru, takže ľudia s nadváhou by si mali strážiť, koľko ho zjedia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.