Postup pri výsadbe ovocných stromčekov

Každý, kto má čo i len malú záhradku, by si iste chcel dopestovať svoje vlastné ovocie. Základom sú kvalitné sadenice. A to platí tak u jahôd, malín, ríbezlí a samozrejme aj u ovocných stromkov.


Môžeme si kúpiť už zakorenené stromky v kvetináči. Tieto majú výhodu v tom, že ich môžeme sadiť v priebehu celého roka, okrem obdobia, keď je pôda zamrznutá. Nevýhodou je vyššia cena a obmedzený výber odrôd. Máte však takmer 100% -nú istotu, že stromček bez problémov zakorení.

Teraz na jar sú v ponuke lacnejšie takzvané voľnokorenné stromčeky. Pri kúpe takéhoto stromčeka si ale dajte pozor na preschnutie koreňov a na to, že ho musíte vysadiť skôr, než začnú pučať listy.

Keď ste si už stromček kúpili, čo s ním ďalej?

  • V prvom rade prezrieme korene. Dlhé a hrubšie zastrihneme tak na 20 až 30 cm. Akokoľvek poškodené odstránime tiež.
  • Stromček namočíme na 24 hodín do vody. Mne sa osvedčilo pridať do vody ešte lignohumát. Je to taká hnedá tekutina, samozrejme prírodného pôvodu. Obsahuje takzvané humínové a fulvové látky. Tieto vznikajú rozkladom drevnej hmoty. Stačí pár kvapiek, kým nevznikne farba slabého čaju. Toto množstvo stačí na to, aby stromček, alebo aj iná sadenica dobre zakorenila. Zároveň je lepšie pripravená prijímať živiny z nasledujúcej zálievky a z pôdy.lignohumát
  • Do vykopanej jamy nalejeme aspoň 10 litrov vody. Necháme vsiaknuť.
  • K mladému stromčeku dávame aj kolík ako oporu. Ten zatlčieme do zeme z južnej strany. Stromček bude zo severnej, pretože keď na jar zasvieti silné slnko, kolík ho bude chrániť pred skorým prúdením miazgy a rizikom zmrznutia pri neskorých jarných mrazoch.
  • Na spodok jamy nasypeme kvalitný záhradnícky substrát, trochu „pocukrujeme“ zásobným hnojivom. Môže byť granulované.
  • Vložíme stromček, prisypeme znova zahradníckym substrátom. Aby sa zemina dostala lepšie medzi korene, stromček môžeme mierne nadvihnúť a potriasť.
  • Teraz môžeme prisypať už zeminu vykopanú z jamy pred výsadbou.
  • Pozor. Miesto štepenia musí ostať nad zemou na šírku dlane.
  • Stromček priviažeme k opore.
  • Nakoniec dobre polejeme, najlepšie vodou, ktorá nám zostala po namáčaní koreňov.

A teraz sa môžeme tešiť, ako bude stromček rásť a možno budúci rok už aj zarodí.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.