Vianoce bez darčekov sú naozaj pokojné, veselé a šťastné

Už je tu zase obdobie, kedy mnohí ľudia podliehajú stresu z blížiacich sa sviatkov pokoja. A keď sa pri náhodných stretnutiach dozvedám, kam sa ešte ponáhľajú a čo musia ešte komu kúpiť, len sa usmievam a vzbudzujem tým rozpaky na druhej strane. Nechápu, ako sa môžem usmievať, keď je všade taký zhon a súťaž o najlepší darček. Vianoce sa rýchlo blížia a treba všetko stihnúť!


Nuž netreba. Vianoce nie sú sviatky zhonu, nakupovania, plytvania a obžerstva. Ani tie kresťanské ani tie svetské. Iba tie komerčné. A je skutočne vaším poslaním na Zemi plniť želania korporácií a obchodníkov? Skutočne ste celý rok zarábali peniaze, aby ste ich teraz dali obchodníkom len preto, že „sa to patrí“? A to povedal kto?

V televízore sa na nás valí jedna reklama za druhou, podľa ktorej musíme kúpiť nový mobil, drahší paušál, ďalší spotrebič do kuchyne alebo tabletky na potenciu alebo kolená. Prečo ju nemáte už dávno vypnutú a odloženú v pivnici? Vy nedokážete byť sami so svojimi myšlienkami, vy nedokážete prežívať svoje vlastné emócie, že musíte konzumovať dávku tých cudzích?

Sme divní, doma televízor nemáme už roky, na internete reklamu nevidíme. V obchodoch kupujeme len to, čo potrebujeme, možno aj preto, že spústu potravín si pestujeme sami. Nie preto, že by to bolo zdravšie, ale preto, že je to bezpečnejšie. V konečnom dôsledku nevieme, čo zase obchodníci na ľudí nachystali a valia, je nám to jedno.

Dohodli sme sa v minulosti všetci doma, že už nás nebaví míňať peniaze na darčeky, o ktorých nevieme, či naozaj druhú stranu potešia, len preto, že „sa patrí“. Tešíme sa na spoločnú prípravu večere, na večeru samotnú aj pokojnú atmosféru pri nej. Nikto nemusí myslieť na to, aby čo najskôr zjedol, čo má na tanieri a vrhol sa pod stromček, aby bol chvíľu šťastný alebo šťastie a radosť aspoň predstieral. Nie sme frustrovaní z toho, koľko zase minieme na darčeky, ktoré nakoniec možno skončia na polici odložené.

Máme skutočne pokojné Vianoce. Kým ostatní behajú a lietajú, my máme čas spomaliť a zamyslieť sa nad uplynulým obdobím, stretnúť sa a porozprávať sa v rámci rodiny a zaspomínať na tých, ktorí tu už s nami nemôžu byť. Bohaté Vianoce nie sú tým, že máme plnšie stoly a bruchá, ale že máme viac spoločných zážitkov. Že sa nikto nikam neponáhľa a všetci majú čas na druhých.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.