Ako ušetriť viacej vody pri každom spláchnutí WC

Voda skutočne nie je zadarmo a už vôbec nie pitná voda, privedená do našich domácností verejným vodovodom. A ešte za túto vodu platíme dvakrát. Raz za to, že je do bytu privedená vodovodom, druhý raz za to, že je odvedená kanalizáciou. Každá úspora je potom dvojnásobná. Dá sa šetriť na splachovacom WC bez zníženia úrovne hygieny?

Naša domácnosť je veľmi úsporne organizovaná. Nie len preto, že je to ekologické, ale aj preto, že je to ekonomické. Najlepšie peniaze sú totiž tie, ktoré sme nemuseli zarobiť, pretože sme ich neminuli. Veľa peňazí sme ušetrili výmenou okien a správnym vetraním, správne nastavenými radiátormi aj optimalizáciou osvetlenia v celom byte. A samozrejme sme nezabudli ani na vodu.

Pákové batérie v kuchyni aj kúpeľni sú samozrejmosťou, efektívne umývanie riadu či správne sprchovanie ani nespomínam. Ale veľa vody sa míňa aj na WC. Prepúšťajúce ventily v splachovači som ľahko vymenil za nové, aby voda zbytočne ani po kvapkách nepretekala do odpadu. Pritom som sa pozrel, ako vlastne fungujú oba ventily v nádržke nášho WC.

Je to veľmi jednoduché. Po zatlačení páky spláchnutia sa nadvihne plastový plavákový ventil zo sedla na dne nádržky a vypustí vodu. Keď táto vytečie, plavákový ventil dosadne na dno, uzatvorí ventil a natekajúca voda ho zaťaží, aby dobre tesnil. Hmotnosť ventilu s plavákom je taká, že gravitáciou drží na dne, pákou sa nadvihne a voda podtečie. Všetka.

wc-setric-vody

A pri veľkej nádrži splachovacieho WC je to zbytočne veľa vody. Napúšťací ventil síce dokáže mierne regulovať hladinu vody v nádržke, ale nie dostatočne. Ako zmenšiť objem nádrže? Čo do nej vložiť, aby to neplávalo, nehrdzavelo, nezavadzalo? Našiel som na internete elegantné riešenie. Hydrogélový šetrič vody do WC. Vrecúško s kryštálikmi, absorbujúcimi vodu, podobnými ako sa používajú ku koreňom rastlín. Cez dierky vo vrecúšku, ktoré sa háčikom zavesí na stenu nádržky, natečie voda, kryštáliky až stonásobne naberú na objeme. No a o tento objem sa zmenší množstvo vody napúšťané do splachovača. Jednoduché a čisté riešenie. 1,2 litra zostane zakaždým doma 😉

wc-setrice-vody-10

Alebo iná možnosť. Ako regulovať objem splachovacej vody bez zmeny objemu nádrže? Stačí zavesiť závažie šetriča vody vo WC splachovači na plavákový ventil. Ten bude ťažší, klesne na sedlo ventilu okamžite po pustení páčky splachovača a nečaká, až kým odtečie všetka voda z nádrže. Krátke podržanie znamená málo vody, dlhé podržanie kompletné vypustenie nádrže, podľa potreby.

wc-setrice-vody

Kdesi som čítal, že štvorčlenná domácnosť ušetrí takto na splachovaní až tisíc litrov vody mesačne. Celý kubík! To už sú pekné peniaze, čo poviete? Ja osobne nemienim tieto peniaze len tak vypúšťať do kanála.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.