Úspora vody vďaka perlátorom

Dobrý pocit z nášho bývania nám prinášajú nie len moderné a kvalitné spotrebiče v kuchyni alebo pohodlný nábytok v obývačke. Aj kvalitná posteľ v spálni je dôležitá. No vedomie, že bývanie pre nás nie je veľmi drahé, lebo využívame úsporné a efektívne vybavenie v domácnosti prináša pohodu a nemusíme sa báť stresu pri každom zapnutí elektrického vypínača alebo otočení vodovodného kohútika.

Pretože v úsporne zariadenej domácnosti sa nepoužívajú kohútiky s otočným ovládaním. Klasické vodovodné batérie totiž zvyšujú náklady na vodu tým, že veľa vody odtečie do kanála, kým nastavíme pomocou kohútikov želaný pomer teplej a studenej vody. Ako v kúpeľni tak v kuchyni pri umývaní riadu. Takže veľa ľudí už má inštalované pákové batérie.

To je ale len prvý krok k úspore vody a nákladov na chod domácnosti. Úplne bez vody nemôžeme doma fungovať, ale vieme to so zníženou spotrebou vody, ktorú využívame na umývanie rúk alebo oplachovanie riadu pri jeho umývaní. Pocitovo máme dojem veľkého množstva vody aj vtedy, keď vo vodnom prúde je primiešaný vzduch. O to sa starajú perlátory montované na koniec výtokovej trubice vodovodnej batérie. Mnohé batérie sú už od výroby vybavené nejakým perlátorom, ale keď si svoj perlátor vyberiete sami, sami určíte aj množstvo vody a tvar vodného prúdu, ktorý z kohútika vyteká.

perlator vody

Pretože si môžete vybrať perlátor s pevne nastaveným prietokom od výroby s primiešavaním vzduchu alebo aj perlátor s nastaviteľným prietokom a sami si určíte, koľko vody pretečie batériou pri jej otvorení.

perlatory-vody

Tak ako výtokové rúry na batériách sú vybavené buď vonkajším alebo vnútorným závitom, máte možnosť kúpiť aj perlátory s dvomi typmi závitového pripojenia. Ak sa vám ale páči perlátor s opačným závitom, s úspechom využijete redukcie na perlátory. Otočný kĺb na perlátor vám potom dovolí nasmerovať smer prúdu vody, čo je veľmi výhodné v kuchynskom dreze.

perlatory-vody

Perlátor vám môže zachrániť aj vašu obľúbenú šálku na kávu. Stačí jedno neopatrné prudké otvorenie pákovej batérie a silný prúd až 15 litrov vody za minútu vám môže šálku vyraziť z ruky a poškodiť ju alebo odlomiť uško. Perlátor podľa druhu obmedzí prietok na dva, štyri alebo šesť litrov vody, čo určite úplne stačí a prudký náraz vody nehrozí ani keď sa nám ruka na páke batérie šmykne. Čo je ale dôležité, prevzdušnený prúd vody dokonale opláchne prostriedok na riad aj nečistoty z tanierov aj pri menšom množstve vody.

Keď hľadáte ďalšie úspory vody v domácnosti, zamerajte sa na rôzne druhy perlátorov. Ich použitím na všetkých vodovodných batériách ušetríte ešte viac.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.