Ako vznikajú pigmentové škvrny?

Pigmentové škvrny patria medzi častý problém, ktorý trápi ženy hneď po vráskach. Bledohnedé alebo tmavšie škvrny na pokožke nevyzerajú dobre a aj vďaka nim vyzerá pleť staršie. Aj preto sa im hovorí starecké škvrny. Napriek tomu sa môžu objaviť aj v mladšom veku. Viete ako vznikajú pigmentové škvrny a ako ich odstrániť?

Pigmentové škvrny a hyperpigmentácia

K tvorbe hnedých škvŕn na koži alebo hyperpigmentácii dochádza nadmerným hromadením kožného pigmentu (melanínu). Hyperpigmentácia môže vzniknúť z rôznych príčin.

Slnečné žiarenie

Vystavenie pokožky slnečnému žiareniu aktivuje melanín v pokožke. Síce sa vďaka tomu pekne opálime, ale zároveň ide o najčastejšiu príčinu vzniku pigmentových škvŕn. Predchádzať tomu môžete používaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom a obmedzením pobytu na slnku keď je jeho intenzita najsilnejšia.

Hormonálne zmeny

Hormóny môžu zvýšiť produkciu melanínu, čím je riziko vzniku pigmentových škvŕn vyššie. Najčastejšie k tomu dochádza počas tehotenstva. V tomto období sú ženy náchylnejšie na vznik tzv. tehotenskej masky. Hnedá škvrna sa môže objaviť na tvári, v strede brucha alebo v podpazuší. Tehotenská masky zvykne po pôrode postupne blednúť až zmizne úplne. Pokiaľ ale chcete riziko jej vzniku minimalizovať vyhnite sa počas tehotenstva slnku.

Kožné problémy

Ekzémy, atopická dermatitída, psoriáza ale aj popáleniny a jazvy môžu viesť k vzniku hnedých škvŕn. Výnimkou nie je ani akné či jazvy po akné. Zápal, ktorý vzniká pri akné stimuluje tvorbu melanínu a v miesto, kde vás trápilo akné stmavne. Pigmentové škvrny časom síce vyblednú a zmiznú ale trvá to nejaký čas.


 

Starnutie

Pokožka starne, tomu nezabránite, ak ju k tomu vystavíte slnečnému žiareniu je riziko vzniku pigmentových škvŕn vyššie. V kožných bunkách dochádza k nerovnomernej produkcii pigmentu čo sa navonok prejaví tmavšími škvrnami na pokožke.

Prostredie

Fajčenie, nedostatok spánku, znečistené ovzdušie sú ďalšie faktory, ktoré majú výrazný vplyv na starnutie kože a tvorbu stareckých škvŕn. Pozor by ste si mali dať aj na lieky. Niektoré lieky môžu zvyšovať citlivosť kože na slnečné žiarenie (fotosenzitivita) a viesť k vzniku tmavých škvŕn.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.