Správna vlhkosť vzduchu je pre zdravie dôležitá

Téme zdravia a správnej vlhkosti vzduchu sme sa venovali už niekoľkokrát. No ukazuje sa, že veľa ľudí stále podceňuje túto súvislosť. Nie len priamy vplyv na naše telo, ale aj dopad na kvalitu bývania. Problémy majú nie len obyvatelia panelákov s ústredným kúrením, ale aj v rodinných domoch.

V zimnom období výrazne znižuje vlhkosť vzduchu prekurovanie obytných miestností. Suchý vzduch znižuje účinnosť slizníc dýchacích ciest pri obranyschopnosti organizmu a rôzne kýchanie a kašeľ sú toho dôsledkom. Na druhej strane snaha ušetriť v zime na kúrení vedie mnohých ľudí k obmedzeniu vetrania bytov a vo výsledku sa tak znižuje kvalita vzduchu a zvyšuje vlhkosť vzduchu. Prvým znakom sú zarosené okná a rohy miestností napádajú plesne. Bolesti hlavy sú nasledované ochorením zo spór plesní. Čím viac osôb obýva dom a čím viacej sa v dome varí, o to väčší môže byť problém vysokej vlhkosti.

Trvale otvorená vetračka na byte je v zime cesta k vysokým účtom za kúrenie. Na pravidelné krátke no intenzívne vetranie sa v domácnostiach zabúda alebo si ľudia neuvedomujú jeho dôležitosť pre zdravie aj peňaženku. Zaistiť trvale pohodovú teplotu a správnu vlhkosť vzduchu dokáže klimatizácia do bytu alebo rodinného domu. Okrem udržiavania nastavenej teploty vzduchu tiež odstráni prebytočnú vlhkosť zo vzduchu. Už nebudete musieť každé ráno utierať drobné kvapôčky vody z okien ani bieliť tmavé fľaky plesní v rohoch izieb.

okno

Niektorí ľudia si myslia, že klimatizácia je potrebná len v letných mesiacoch, aby zmierňovala horúčavu. To je len jedna z jej funkcií. Okrem toho dobrá klimatizácia vie aj prikúriť, keď klesne teplota a udržiava vlhkosť vzduchu na správnej úrovni. A optimálna teplota aj vlhkosť vzduchu sú nie len záležitosťou telesného zdravia, ale aj pracovnej výkonnosti. Preto firmy a organizácie neváhajú klímu inštalovať do svojich budov. A preto aj my, keď sa chceme dobre cítiť vo svojich príbytkoch, by sme sa mali ich príkladom riadiť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.