Celý svet je nakrivo

držiak na truhlík

Aspoň tak to vyzerá pri pohľade na balkóny mojich susediek. Majú síce pekné držiaky na truhlíky a v nich nasadené balkónovky, no celé to vyzerá akosi čudne. Truhlíky totiž nie sú v rovine, ale naklonené smerom dovnútra. Keď už susedkám nevadí, že majú truhlíky nakrivo, že by im nevadila ani stekajúca voda pri polievaní? A to si predstavte, že príde búrka. Kde asi skončí zemina, keď na ňu začne pršať dážď s vetrom? Pritom vyrovnať truhlík nie je žiadna veda. Ja som to urobila už dávno.


Naklonené truhlíky zrejme nevadia viacerým. Aj minule v programe „Hurá do záhrady“ prerábali terasu. Postavili deliacu stenu, na ňu umiestnili závesný držiak a do neho vložili truhlík osadený balkónovými rastlinami. Ibaže ten tiež ostal naklonený. Vtedy to nikomu nevadilo. Všetci boli nadšení. Len by som chcela vidieť reakciu majiteľa, keď bude rastliny v takto naklonenom truhlíku polievať. Asi ho to nadšenie veľmi rýchlo prejde, keď mu voda potečie z povrchu truhlíka rovno na zem. To bude radosti.

truhlík nakrivo
truhlík nakrivo bez úpravy

Nové držiaky na balkónové truhlíky

Pred pár rokmi som si aj ja kúpila nové držiaky na balkónové truhlíky. Z oceľového drôtu, potiahnuté plastovou vrstvou. Boli síce dosť drahé, no boli pevné a navyše sa mi aj veľmi páčili. Keď som ich však doma chcela zavesiť na balkón, zistila som, že závesné háky na ten môj balkón akosi nepasujú. Boli o čosi širšie ako šírka môjho zábradlia. A keď som potom do nich vložila samotné truhlíky, ostali naklonené a to sa mi vôbec nepáčilo. Začala som teda špekulovať, čo s nimi. Ako ich vyrovnať. No a po ruke som mala drevené paličky ku kvetom. Nie síce originálne z obchodu, ale vyrobené z odrezkov konárov z mojej záhrady. Jednoducho som ich vložila medzi zábradlie balkóna a oceľový držiak. No a bola vec vyriešená. Aké jednoduché. Však?

držiak podložený paličkou
držiak podložený paličkou

Odvtedy nemám s nakrivo stojacimi truhlíkmi žiadny problém. Okrem toho, že truhlíky v rovine krajšie vyzerajú, ani voda pri polievaní z nich nesteká na jednu stranu. Naopak, vsiakne do substrátu presne tam, kde ju nalejem. Dokonca ani prudký dážď zeminu z truhlíka nevyplaví. A pritom stačilo tak málo.

truhlíky pekne v rovine
truhlíky pekne v rovine

Neviem, na aké zábradlie sú tieto držiaky určené, keď nepasujú na to najbežnejšie, čiže na zábradlie v paneláku. Každopádne problém, ako ich správne umiestniť, nie je neriešiteľný. Stačí dobrý nápad a je to.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.