Ako znížiť náklady na život?

O tom, že výber liekov v lekárni dokáže urobiť poriadny prievan v peňaženke, sa dennodenne presviedča takmer každý z nás. Vysoké doplatky, v rozpore so sľubmi politikov o ich znižovaní, nútia ľudí rozhodovať sa. „Vyberiem si všetky lieky alebo len niektoré? Ako sa to na mojom zdraví odrazí? A zostane mi ešte na jedlo?“ Tieto otázky už politikov akosi netrápia. Oni predsa zaviedli kategorizáciu a tá ceny liekov znižuje. Tak kde je problém?


Pri každej kategorizácii (zmene zaradenia lieku s ohľadom na úhradu zdravotnou poisťovňou) sa síce cena viacerých liekov zníži, ibaže sa zmení aj pomer medzi úhradou poisťovne a úhradou pacienta. Väčšinou tak pacient zaplatí viac. Kto na tom ale stráca ako prvý, sú lekárnici. Aj keď nakúpia liek za vyššiu cenu, po zmene kategorizácie a znížení ceny im už poisťovňa pôvodnú cenu nepreplatí. Rozdiel, teda stratu, znášajú oni a hromženie zo strany nespokojných pacientov si vypočujú tak či tak.

tablety

Budúci rok by mohol priniesť akési zmeny. Ministerka vraj predloží návrh na zmenu vo vyhláške. Mali by sa tak znížiť doplatky pre pacientov s cukrovkou, alergiami a srdcovými chorobami. Títo pacienti by mali ušetriť 20 až 50 EUR každý mesiac. A to všetko na úkor poisťovní! Ale veľmi sa netešte. Možno sa im to napriek všetkej „snahe“ nakoniec nepodarí. Ale chceli.

Obávam sa, že toto neovplyvníme. Čo však ovplyvniť môžeme, je to, či tie lieky budeme vôbec potrebovať. Ak si svoje zdravie podporíme kvalitnými potravinami bez zbytočnej chémie, prestaneme toľko sladiť a soliť, začneme sa viac hýbať a usmievať, budeme určite odolnejší. A v konečnom dôsledku ušetríme.

Nestojí to za úvahu? Čo poviete?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.