Stévia – sladká novinka v našej kuchyni

Kvalitné zrelé ovocie, ideálne vlastnoručne vypestované, chutí úžasne. Je dostatočne sladké aj šťavnaté. Ak chcem z neho mať dobrý džem alebo pečený čaj, trochu niečoho sladkého sa mi tam akosi žiada. Bielemu cukru sa zo zásady vyhýbam, ale ani trstinový nie je žiadna výhra. Med je výborný na spracovanie za studena, možno občas do nejakého perníka. A umelé sladidlá? Ani náhodou! Čo teda použiť? No predsa stéviu!


Zázračná rastlinka

O tejto rastline a jej sladkých lístkoch som sa dozvedela ešte minulý rok. Volá sa Stevia Rebaudiana, alebo Stévia cukrová. Pochádza z Južnej Ameriky, kde sa po stáročia používa ako sladidlo aj liek. Obľúbená je aj v Japonsku, Číne či USA. Tento viacročný krík dorastá do výšky 30-60 cm. Zbierajú sa sladké lístky. Tie sa následne sušia. A práve sušením sa ich sladivosť ešte zvyšuje. Používajú sa v celku, prípadne podrvené. Stévia je až 200 krát sladšia ako klasický repný cukor. Stačí jej tak na osladenie nepatrné množstvo. Navyše nespôsobuje zvýšenie hladiny glukózy v krvi. Práve naopak, stabilizuje ju. Tým výrazne pomáha pacientom s cukrovkou. Nemá žiadnu kalorickú hodnotu. Vhodná je teda pre ľudí s nadváhou alebo pre tých, ktorí majú radi sladké, ale chcú si udržať svoju hmotnosť. Podporuje trávenie a nespôsobuje zubný kaz. Pri použití zvonka oceníte jej výrazné hojivé účinky. Napríklad po uštipnutí hmyzom, pri aftách alebo pri akné. Dosť podstatný je aj fakt, že sa pri skúmaní nezistili žiadne nežiadúce účinky. Skrátka ideálne sladidlo.

Ibaže zohnať ju u nás bol dlhú dobu problém. V lekárni bola dostupná len vo forme kvapiek. Ale tieto boli schválené len na vonkajšie použitie. Doporučovali sa pre svoj hojivý a protibakteriálny účinok na potieranie ďasien a výplachy dutiny ústnej. Použiť ich ako sladidlo sa tým pádom ľudia báli. V novembri minulého roku však prišla zmena. Európska komisia povolila spracovanie stévie pre potravinárske účely. Dnes si tak môžeme kúpiť výrobky zo stévie už aj u nás. Okrem spomínaných kvapiek sú dostupné aj sušené lístky v prášku alebo koncentrát.

stévia koncentrát

sladká zásielka

Ako stéviou sladiť

Koncentrát má sladivosť až 300 krát vyššiu v porovnaní s klasickým cukrom. V praxi to znamená, že jeden gram koncentrovaného prášku sa sladivosťou vyrovná 300 gramom cukru. A práve tento ma zaujal najviac. 100 gramov za 23 EUR aj s poštovným. Prišiel v obálke do troch dní.

Súvisiace:  Kokosový olej pre zdravie a krásu

stévia prášok

týchto 10 gramov = 3 kilá cukru

Jemný biely prášok v plastovej nádobke. Keď som ho otvorila, došlo mi, že som to asi prehnala. Navážiť jeden gram na bežnej kuchynskej váhe nebude také jednoduché. A keď budem chcieť nahradiť menej ako 300 gramov cukru? Čo potom?

Hm, vyzerá to tak, že sladiť práškom zo stévie sa najprv budem musieť naučiť…

Podobné články:

Denník pozitívneho I.
Dnes predpoludním som bol na objednanom PCR teste. Bolo to...
Čítať ďalej
Naplánujte izbu pre svoje dieťa
Zariaďovanie izbičky pre prvé dieťa je veľmi krásna záležitosť v...
Čítať ďalej
Pohostenie na akciách najlepšie zvládnu profesionáli
Toto leto a jeseň boli veľmi zaujímavé aj z hľadiska...
Čítať ďalej
Ako si dobre zariadiť kanceláriu
Prácu v kancelárii mnoho ľudí považuje za dobrú, pohodlnú a...
Čítať ďalej
Balkónové paradajky, kam s nimi?
Mala som dnes zase milú návštevu. Tetu z rodinného domu...
Čítať ďalej
Krása v každej žene už dávno je
Aká kozmetika patrí k tým vašim najobľubenejším? Čo vo vašej...
Čítať ďalej

2 myšlienky na “Stévia – sladká novinka v našej kuchyni

  1. Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP

    Pekne napísaný článok. Je však zmysel to pestovať, keď sa dnes dá kúpiť hotový extrakt v dostupnej cene?

    Koľko listov, resp. rastlín musím zozbierať, aby som z toho mal 10 gramov sladkého výťažku?

    Ďakujem.


    1. Warning: Undefined array key 1 in /data/6/3/63be5345-0f9e-4008-8009-3efaf0eec091/dobreazdravo.sk/web/wp-content/plugins/wp-useragent/wp-useragent-detect-os.php on line 668
      Firefox 11.0 Firefox 11.0 Ubuntu Ubuntu

      Dobrý deň,
      máte sčasti pravdu, tiež sa mi to zdá nepraktické. Zvlášť v mojom prípade, keď doma nesladíme ani kávu ani čaj. Práve preto som volila nákup hotového koncentrátu. Na pečenie sa mi zdal ideálny. Ale mám susedku, ktorá rastlinku pestuje a lístky použila aj do lekváru. Zrejme jej to vyhovuje. Ak však chce mať čím sladiť aj v zime, musí si lístky v sezóne nasušiť. Na zimu totiž opadávajú. Mám s tým svoje skúsenosti. A koľko rastlín treba na 10 gramov výťažku ? Priznám sa, že netuším. Tak či tak z toho bude v domácich podmienkach len zelený prášok (ak sa podrvia sušené lístky) alebo sa dá urobiť výluh do vody. Mne ani jedna z týchto možností nevyhovuje. Ale uznávam, že pestovať rastlinku je asi lacnejšie ako si kúpiť hotový extrakt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.