Zvykli sme si v našej záhrade všetok náklad namiesto nosenia v rukách voziť elektrickým fúrikom. Prevážali sme tak presádzané stromy, substrát, slamu na mulč, zvážali sme seno v lete aj prevážali hnoj či zeminu. Je to ľahšie, menej namáhavé, človek za rovnaký čas urobí viac, keď drinu za neho urobí stroj. A na dobré sa rýchlo zvyká. No na jeseň začali dažde, pôda namokla a jazdiť po mäkkom trávniku Motúčkom by znamenalo narobiť si hlboké koľaje. Musel som vymyslieť náhradné riešenie.
Prehnane sa dá povedať, že všetko už bolo vymyslené. Len je to v súčasnosti vylepšované a aplikované sú moderné postupy a moderné materiály. A takto som postupoval aj ja, keď som „vymyslel“ postup, ako dostať seno z domu do vyvýšeného záhona. Len pripomeniem, že keď sme kúpili novú záhradu spolu so starým domom, v obývačke a kuchyni bolo po okná sena, ktoré predchádzajúci majiteľ používal na kŕmenie oviec, ktoré v záhrade „kosili“ trávu. Postupne sme ho využili na nastieľanie aj vyplnenie vyvýšeného záhona a teraz, keď som finišoval s druhým, zostalo vonku na fúrik mäkko.
Použil som ľahký duralový rebrík (to je tá inovácia materiálu) a položil naň kartónové škatule, naplnené senom. Takto sme dostali jednoduché a ľahké nosidlá, na ktorých sme seno z domčeka odnášali na vyvýšený záhon.
Museli sme síce chodiť s naloženým rebríkom dvaja, ale nemuseli sme odstraňovať hlboké koľaje po Motúčku. Elektrický fúrik je skvelý na jar a v lete, ale v mäkkom podklade jeho silný motor ľahko vyhrabe jamu alebo pod ťažkým nákladom vytvorí koľaj. A tak som jednoduchou recykláciou starého nápadu ušetril čas a vynosili sme ďalšiu časť sena z domu, kde sa tým uvoľnilo miesto na uskladnenie novej úrody. Vo vyvýšenom záhone bude seno recyklované na substrát a živiny, ktoré sa zo zeme dostali do trávy tak budú opäť využité na rast našej zeleniny.
Komentáre