Pod týmto názvom vyšla kniha autora William Davisa, kardiológa z USA, ktorý sa zaujíma o vplyv stravovania na zdravie človeka a začal o svojich poznatkoch písať knihy. Poukazuje na to, že okrem tuku a cukru môže zdravia človeka vážne ovplyvniť aj pšenica, najmä tá geneticky modifikovaná.
William R. Davis je americký kardiológ z Milwaukee a autor zdravotných knižiek známy pre jeho postoj proti tzv „modernej pšenici“, ktorú považuje za „dokonalý, chronickej jed“. Jeho kniha Život bez pšenice sa stal New York Times bestsellerom do jedného mesiaca po zverejnení v roku 2011. Tvrdí, že moderná pšenica je toxická a návyková ako mnoho liekov, a robí, že chcete jesť viac potravín, najmä nezdravé potraviny. V programe Dr Oz Show povedal: „Pšenica dnes nie je ako pšenica z roku 1960, 1950, ako pšenica, ktorú poznali naše mamičky a babičky. Táto nová plodina má dôsledky na ľudské zdravie, ktoré sa nikdy sa predpokladali. Takže je to vhodné pre nikoho, žiadny človek, nikto v publiku, by nemal jesť tento moderný produkt genetického výskumu.“ Kniha inšpirovala analýzy, ktoré porovnávajú závery Davisa s aktuálnymi dôkazmi uverejnenými v uznávanej vedeckej literatúre.
Život bez pšenice
Ušetríte:5% (0,68 €)
Zvyčajne posielame do 4 dní
Viete, že po zjedení dvoch krajcov pšeničného chleba vám stúpne krvný cukor viac ako po dvoch polievkových lyžiciach čistého cukru?
Od zavedenia stravovacích smerníc v 70. rokoch, ktoré vyzývali k obmedzeniu príjmu tukov, sme boli svedkami čudného javu: Američania neustále priberajú, postonávali a mali ešte väčšie sklony k cukrovke než predtým. Kardiológ William Davis sa to rozhodol risknúť a naordinoval viac ako dvom tisícom svojich pacientov režim bez pšenice. Keď potom videl, aké to malo mimoriadne výsledky, dospel k znepokojujúcemu záveru: Nie je to tuk, nie je to cukor, ani náš pohodlný životný štýl, čo je príčinou epidémie obezity v celej Amerike – je to pšenica.
Vo svojej knihe Život bez pšenica autor odhaľuje pravdu o modernej pšenici a rozoberá jej historickú úlohu v ľudskom jedálničku. Už to nie je tá výdatná základná potravina, ktorú naši predkovia pestovali pre svoj každodenný chlieb; dnešná pšenica bola geneticky zmenená tak, aby výrobcom potravín priniesla najväčšie výnosy za cenu najnižších nákladov. Doteraz neškodná obilnina sa tak premenila v nutrične ochudobnenú, ale inak všadeprítomnú ingredienciu, ktorá dvíha krvný cukor ešte drastickejšie ako bežný stolný cukor a vyvoláva závislosť, kedy sa ako na tobogáne striedajú cykly hladu, prejedania a únavy. Doktor Davis si posvietil na priberanie a hromadenie tuku vo všetkých telesných partiách a tiež na celú radu nepriaznivých zdravotných účinkov: od cukrovky cez srdcové choroby až po imunologické a neurologické poruchy, ako je celiakia, reumatická artritída a demencia. A konečne predkladá presvedčivé argumenty pre úplné odstránenie pšeničných výrobkov z nášho jedálnička, spolu s odporúčaniami, ako si tento prechod uľahčiť a neskĺznuť zase späť k skorším návykom.
Kniha Život bez pšenice, postavená na dlhoročnom klinickom výskume a štúdiách jednotlivých mužov a žien, ktorí sa rozlúčili s pšenicou a úplne tým zmenili svoj život, ponúka veľmi poučný pohľad na dôverne známu potravinu a poskytuje návod, ako sa uzdraviť a nadobro sa zbaviť prebytočných kíl.
Komentáre