Potrebujú vŕby zalievať?

Zdá sa vám otázka pritiahnutá za vlasy? Veď vŕby sú predsa vodomilné rastliny, rastú pri potokoch a tam, kde je dostatok vlahy, tak prečo sa pýtam, či potrebujú vŕby zálievku? A čo keď rastú tam, kde je vody menej, alebo voda chýba pár týždňov v roku? To by bolo asi iné. Ale prečo by na takom mieste rástli? No preto, že sme ich tam zasadili. A ako každú umelo sadenú plodinu, aj vŕbu musíme polievať, keď očakávame istý úžitok.



Vysadením vŕb v našej záhrade sme sledovali niekoľko cieľov. V zamokrených oblastiach predovšetkým spotrebovanie vody, ktorá nedokázala odtiecť a komplikovala nám pohyb po záhrade. Druhým cieľom bolo získanie materiálu napríklad na štiepku do kompostu. A samozrejme získanie dostatočného množstva prútikov na vybudovanie nielen prútených zástien či preliezok pre deti, ale chceli sme vybudovať aj vŕbový plot v hornej časti záhrady, aby sme ochránili ovocné stromy pred nájazdom srnčej zveri najmä v zime. Keďže na takú ohradu je potrebných naozaj veľa prútikov, objednali sme a vysadili oveľa viac sadeníc, než sa zmestilo do podmáčaných plôch.

V týchto miestach naozaj rastú ako divé a porekadlo „rásť ako z vody“ je tu jasne preukázané. Prvý rok prírastky cez dva a pol metra 😉 Lenže takýto komfort sme mohli dopriať len asi tretine našich sadeníc vŕb. Zvyšok je na miestach, kde je voda len po dažďoch, inak „trpia“ suchom ako ostatné rastliny v záhrade. Aj keď pojem „trpieť suchom“ tu má úplne iný význam, ako v starej Olinkinej záhrade, kde bol naozaj problém s vodou. Tu len nie je mokro.

Vďaka mulčovaniu. Senom z pokosenej trávy z celej záhrady mulčujeme aj vŕby. Tie rastú popri plote, takže mulčovaním vŕb mulčujeme aj plot z našej strany. A preto tu nerastie ani tráva, ani pŕhľava ani iné obvyklé buriny, ktorý by špatili plot a bolo by ich treba prácne odstraňovať. Netreba. Použitím sena z vlastnej záhrady chránime vodu pre vŕby a seba od zbytočnej driny. Ani nemusíme burinu postrekovať, ako to robí pravidelne sused. Potom to u neho vyzerá ako na zhorenisku.

Vlani sme nechali vŕby, nech si rastú samé. A oni sa nám „odmenili“ celkom malými prútikmi na náš vŕbový plot. Preto sme sa rozhodli tento rok ich polievať vždy, keď je niekoľko dní sucho a teplo. Nech nám staré prútiky dorastú a nové vyrastú do aspoň dvaapol metrovej dĺžky, nech môžeme ďalšiu jar vybudovať podstatne dlhší úsek vŕbového plotu.

Súvisiace:  Odvlhčovač vyriešil náš problém starého domu

vŕby pri plote

Zatiaľ vŕby na našej južnej strane tvoria zelenú bariéru a ako vidno, nič nevidno. A to je dobre, lebo by tam inak bolo vidno asi toto:

za plotom

A sami uznáte, že bez takého výhľadu v našej záhrade ta budeme.
Spolu so šesťmetrovým vŕbovým plotom spotrebujeme na jednu zálievku vŕb asi dvesto litrov vody. Tú čerpám zo studne do nádrže alebo malého súdka pri vŕbach a použijem najskôr na druhý deň, takže nepolievame studenou vodou, ale odstátou. Keď si vypestujeme dostatok prútikov na ohradu, ušetríme asi dve tisícky za plot. A to za trochu tej námahy určite stojí, čo poviete?

Podobné články:

Mobilné ohrievačeMobilné ohrievače
Mobilné ohrievače
Chladné mesiace prelomu rokov dokážu potrápiť nie len záhradkárov a...
Čítať ďalej
Čo je glykemický index a ako nám...
V článku o živinách som spomínala sacharidy, teda cukry a...
Čítať ďalej
slivkaslivka
Nemôžem slivky, zvyšujú mi cukor
Koľkokrát som už počul túto vetu, prípadne variáciu s iným...
Čítať ďalej
Ako obchod zvyšuje spotrebu paradajok
Že je zelenia zdravá, o tom niet pochýb, najmä u...
Čítať ďalej
pahorkový záhonpahorkový záhon
Chcete si upratať v záhrade? Založte si...
Chceli by ste si dopestovať čo najviac svojej zeleniny či...
Čítať ďalej
Zrnková alebo mletá káva, čo si mám...
Káva je veľmi obľúbený nápoj pre mnoho ľudí, pretože vďaka...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.