Biooleje ochránia pokožku

Leto patrí k mojim obľúbeným ročným obdobiam a keď svoj voľný čas netrávim na bicykli, tak som celkom určite v záhrade. Teda neustále vonku, na slnku. Teplo a slnko mám rád, ale všetkého veľa škodí. A nie len obrazne. Priveľa slnka môže ublížiť pokožke a preto sa pred slnkom chránim. Ale tak ako nejem chemické blafy, ani na pokožku si nedávam chemické kokteily. Páčia sa mi bio oleje.

Samozrejme, že keď nie je pod mrakom, nosím v záhrade klobúk. Chráni nie len oči pred ostrým slnkom, ale celú hlavu. V horúcom lete dokonca chválim zákon, ktorý prikazuje cyklistom pri jazde mimo obce prilbu. Obe pokrývky hlavy ju chránia najmä pre úpalom. Keďže však zvyšok tela pokrývajú len kraťasy a tielko, je potrebné chrániť pokožku pred spálením. Pre ňu je najväčším problémom UV žiarenie slnka.

Na slnku naša pokožka síce zhnedne a mnohí ľudia považujú opálenie za krásne, na druhej strane ale priveľa slnečného žiarenia dokáže pokožku poškodiť až spáliť. Šúpajúca sa vrchná vrstva je možno estetický problém, ale dlhodobé pôsobenie slnka na kožu môže vyvolať zdravotné problémy. Medzi najzávažnejšie patrí rakovina kože. Dobrou ochranou sú krémy a oleje na opaľovanie.

Niektorí ľudia používajú kokosový olej nie len v kuchyni, ale aj ako olej na opaľovanie. Keď máte radi chuť a vôňu kokosu, určite sa zapáči aj vám. Ja však dávam prednosť prírodným produktom z našich končín. Počul som aj o tom, že sa pred opaľovaním oplatí použiť mrkvový olej. Hoci surovú mrkvu chrúmem často a chutí mi, na pokožku som olej z mrkvy ešte neskúšal. V každom prípade prírodné oleje neobsahujú syntetické prísady, ako bežné komerčné oleje na opaľovanie, ktoré majú mnoho vedľajších účinkov. Síce zabránia spáleniu pokožky, ale môžu spôsobiť jej precitlivenie či dokonca ekzémy.

opalovanie

Zaujímavou voľbou ochrany pokožky pred spálením je olej z malinových semien, samozrejme v bio kvalite. Vyrábaný je lisovaním len samotných semien z malín, preto nemá žiadnu vôňu. Zato obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré dokážu na povrchu kože vytvoriť ochranný film s UV faktorom 30 až 50 a teda ochránia pokožku tela aj pred najprudším slnkom. Najmä keď telo prvý raz vystavíme slnku, je na jeho lúče veľmi citlivé. Vitamín E bráni starnutiu pokožky, ktorá je najväčším orgánom ľudského tela. A olej z malinových semien sa dá užívať aj vnútorne ako prevencia niektorých závažných ochorení.

Moderná doba nám ponúka moderné prostriedky, uľahčujúce život, no vždy sa môžeme s dôverou obrátiť na prírodné prostriedky, ktoré overili generácie našich predkov.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.