Ochrana zraku a sluchu v záhrade

Ochranu zdravia a bezpečnosť práce si spájame so zamestnaním. Panelákovému človeku doma nehrozí žiadny úraz, pokiaľ nespadne pri televízii z gauča. Ale aj v domácej dielni a záhrade by sme na svoje zdravie nemali zabúdať. Sú situácie, kedy sa ochranné pomôcky hodia aj v domácom prostredí.
 


Ak máte trochu väčšiu záhradu, celkom iste pravidelne kosíte trávu a občas použijete motorovú pílu. Nevyhnutnými pomôckami okrem kľúča na sviečku a kanistra s palivom sú ochranné okuliare alebo lepšie štít, keď nepracujeme práve na ideálnej zelenej lúke. Taký malý úlomok dreva, vystrelený vysokou rýchlosťou žacej struny či trojzubu krovinorezy dokáže v tvári dobre poštípať. Vibrácie spaľovacieho motora po hodine práce neskúsený človek cíti v rukách a kvalitné pracovné rukavice výrazne pomáhajú.

Avšak okrem rúk a chrbta krovinorezy aj motorové píly namáhajú sluch. Pri práci s nimi sme blízko zdroju hluku a niečo na ochranu sluchu by sme mali mať. Možno sa to nezdá, hodinka s pílou nikomu neublíži, ale opakované používanie už následky zanechať môže. A ak chceme, aby nám záhrada prinášala radosť aj úžitok, okrem rúk a očí si musíme chrániť aj sluch.

Ochrana zdravia v dielni

Ďalším často využívaným náradím v záhrade sú postrekovače. Ľudia, ktorí sa snažia pestovať organickú produkciu, aby ich rodina jedla zdravo, sa niekedy dostanú do situácie, že keď nechcú prísť o celú úrodu zemiakov alebo ovocia, musia siahnuť v obmedzenej miere k chemickému postreku. Pri ňom musíme brať do úvahy teplotu vzduchu, zrážky ale tiež smer vetra, aby sme nepostriekali aj iné kultúry alebo nezasiahli susedov pozemok. Celotvárová maska ​​nás ochráni pred vdýchnutím postreku a zasiahnutím očí. Aj keď v postrekovači máme výluh zo žihľavy alebo iný organický prostriedok na ochranu pred škodcami, malá polomaska ​​zabráni zbytočnému nadýchaniu sa aerosólu.

Aj na svojom pozemku, bez dozoru kontrolóra bezpečnosti práce, sa oplatí používať osvedčené ochranné pomôcky. Pracujeme predsa na svojom a pre seba.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.