Bolesť vyžaduje liečenie

Bolesť je upozornením nášho tela, že máme problém. Bolesťou nás organizmus upozorňuje na preťažovanie, ale aj na náhlu zmenu, chýbajúce živiny alebo úraz. Preto by sme bolesť nemali ignorovať, ale snažiť sa zistiť jej príčiny a odstrániť stav, ktorý k bolesti viedol.

Mnoho ľudí s poznámkou „Nemám čas sa liečiť“ zoberie tabletku proti bolesti a ďalej sa snaží chodiť do práce či robiť v záhrade. Ak vás trápi bolesť hlavy z krčnej chrbtice alebo bolesť kolena po behu, tabletka alebo krém proti bolesti pripomína situáciu, kedy by ste vo vašom aute rozbili červenú kontrolu signalizácie chýbajúceho oleja a jazdili s autom ďalej. Kontrolka nesvieti, auto jazdí, ale problém ste nevyriešili, raz sa zastaví s oveľa vážnejšou poruchou.

Bolesti kolien a svalov či karpálny tunel sú časté prejavy súčasného pracovného života v kanceláriách. Nedostatok pohybu, dlhé sedenie v strnulej polohe pred počítačom, jazda výťahom namiesto chôdze po schodoch. A potom cez víkend vyrazíme behať, aby sme dohnali zameškané. Nerovnomerné zaťažovanie tela, neúmerná jednostranná záťaž niektorých svalov a kĺbov a nevyužívanie zvyšku tela vedie k nerovnomernému opotrebovaniu kĺbov a výsledkom je bolesť. Bolesť, ktorá nás budí zo spánku, bolesť, ktorá nám znižuje pracovný výkon a bolesť, ktorá nám nedovoľuje naplno sa venovať rodine a svojím koníčkom.

Keď ste nechali situáciu dôjsť až tak ďaleko, že bolesť vás sprevádza každý deň, nemôžete očakávať zlepšenie v priebehu pár dní. Bolesti krčnej chrbtice cviky robené každé ráno alebo počas prestávky v práci dokážu zmierniť, ale je dobré nechať sa viesť odborníkmi. Aby sme hurá-systém nesprávnym cvičením stav ešte nezhoršili. Správnym riešením je postupná rehabilitácia celého pohybového aparátu, ktorej predchádza dôkladná kontrola súčasného stavu kĺbov a svalov a celkovej pohyblivosti tela. Bez nutnosti užívania utlmujúcich liekov, bez nutnosti invazívneho zákroku. Postupným rozpohybovaním niektorých kĺbov a posilnením málo využívaných svalov opäť docielite harmonického stavu a odstránením príčiny problému zmizne aj bolesť, ktorá vás sprevádzala niekedy len ráno po prebudení a niekedy po celý deň. Pomôžu vám v ružinovskej klinike PROFY, v Taliansku vyvinutom programe obnovy svalovej sily aj v pooperačnej starostlivosti sa individuálne venujú každému klientovi podľa jeho špecifických problémov a potrieb. Prvým krokom je odstránenie bolesti, po ňom nasleduje obnovenie pohyblivosti, následne aj sily a flexibility. Odhad dĺžky trvania programu vám povie lekár, prvú konzultáciu máte zdarma.

Ľudské telo je stavané na pohyb. Zanedbaním niektorých partií dochádza k obmedzeniu pohyblivosti a následným zdravotným problémom. Rehabilitácia dokáže vrátiť telu jeho pôvodnú pružnosť a ohybnosť a zlepšiť telesný stav aj náladu. A zdravý človek podáva nie len lepší pracovný výkon, ale má aj väčšiu radosť zo života. Nenechajte sa ovládať bolesťou, zahoďte tabletky. Rozpohybujte svoje svaly a kĺby pod dohľadom špecialistov.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.