Vyberáme kvalitný penový matrac

Penové matrace dnes patria k najobľúbenejším. Existuje veľké množstvo rôznych druhov pien, ktoré sa môžu pre dosiahnutie potrebnej kvality v jednom výrobku účinne kombinovať. Jedným z výrobcov kvalitných penových matracov a mnohých ďalších typov, je firma Purtex. Ich klinicky testované matrace sú veľmi obľúbené a získali si už dobré meno u nás aj v zahraničí. Významnú úlohu v tom hrá výborný pomer kvality a ceny a taktiež snaha firmy o čo najväčšiu ekologickosť a nezávadnosť použitých materiálov. Výrobky firmy Purtex teda neobsahujú nebezpečné ftaláty, čo je ďalší dôvod, prečo vyskúšať tieto české matrace.

Vrstvenie v matracoch

Existuje niekoľko druhov pien z ktorých sa matrace vyrábajú. Samotný matrac je potom buď vyrobený z jedného druhu peny, alebo je kombináciou niekoľkých typov. V prípade použitia viacerých druhov penových materiálov je možné docieliť rôzne vlastnosti matraca na jednotlivých stranách. Materiál je sám o sebe vzdušný a prerezávanie jednotlivých vrstiev odvetrávaniu ešte napomáha. Táto úprava má o. i. za následok aj optimálne zmäkčenie časti určenej na ležanie tak, aby bol matrac príjemný aj pri dlhom spánku alebo ležaní.

Aké sú najčastejšie materiály penových matracov?

Najviac používané materiály pre penové matracePUR pena, studená pena a lenivá pena. V súčasnosti sa začína presadzovať aj svetová novinka pena Xdura. Existujú ale aj menej rozšírené typy pien, o tých možno ešte budeme počuť v budúcnosti. V jednom výrobku sa väčšinou kombinuje niekoľko materiálov a potom veľmi záleží na samotnej konštrukcii.

spánok

PUR pena alebo „molitan“

Matrace z PUR peny sú zjednodušene povedané tie „molitanové“, samotný „molitan“ však rovnako ako konštrukcia z neho vyrobených matracov prešli veľkým množstvom zmien a inovácií. Ak sa nám doposiaľ molitanové matrace zdali ako niečo podradné, a predstava, že spíme na kuse molitanu nás nelákala, vôbec nemusia byť zlé, záleží totiž na kvalite konštrukcie matraca a výrobnej technológii daného výrobcu. Na tvorbu matracov je „molitan“ veľmi vhodný, musí sa to s ním ale vedieť. Matrace z „molitanu“ môžu byť vyrobené z jednej vrstvy, alebo môže byť v matraci nakombinovaných niekoľko vrstiev. Usporiadanie vrstiev významným spôsobom ovplyvňuje vlastnosti matraca. Kvalita PUR peny alebo „molitanu“ závisí na objemovej hmotnosti materiálu, teda zjednodušene povedané na hustote. Čím je číslo hustoty vyššie, tým je pena kvalitnejšia a hustejšia.

Studená pena nie je studená

Studená alebo HR pena je priedušný a elastický materiál, ktorý je používaný vo väčšine matracov vyššej triedy. Aj keď má vyššiu hustotu, tak je pružná a viac priedušná než PUR pena, a v spojení s antialergickým prateľným poťahom, je ideálna do domácností s alergikmi.

Lenivá pena kopíruje vaše telo

Viscoelastická lenivá pena alebo pamäťová pena zaručuje vysoký komfort odpočinku a spánku, okrem využitia v jadrách matracov býva tiež prešitá v ich poťahoch. Otvorená bunková štruktúra materiálu reaguje na tlak a teplo, čím vytvára rovnomerný protitlak váhe človeka. Tým znižuje sily pôsobiace počas spánku na naše telo, čo je zdraviu veľmi prospešné. Krvný obeh je plynulejší, telo si odpočinie a svaly môžu lepšie zregenerovať.

Svetová novinka – pena Xdura poskytne vášmu telu optimálnu klímu pre zdravý spánok

Novinka Xdura je iná než ostatné peny. Nie je studená, visco, ani štandardná a pritom spĺňa všetky požiadavky na moderné matracové peny. Je dlhodobo stabilná a ani potenie a dlhoročné používanie nezmenia jej vlastnosti. Strata výšky peny je nulová. Je stále pevná vo všetkých smeroch, a to aj pri používaní proti natrhnutiu. Tým je prakticky nezničiteľná. Nezameniteľná štruktúra pórov zaisťuje mäkkosť na povrchu a elasticitu vnútri. Pena Xdura poskytuje správnu klímu pre zdravý spánok – otvorené póry zabraňujú hromadeniu tepla a vlhkosti. A oproti iným penám je priedušná aj bez dodatočnej perforácie!

kvalitný matrac

Latexové matrace

Latex je problematický materiál. Podľa lekárskeho výskumu obsahuje 100 %-ný prírodný latex viac než 150 bielkovín, z ktorých 35 môže pôsobiť ako alergén. Prirodzenou vlastnosťou latexu je nepriedušnosť, pretože má uzavreté póry. Preto latexové matrace neodporúčame.

Ako vybrať správny matrac?

Široká ponuka, materiálov matracov a ich konštrukcií nás na prvý pohľad môže zahltiť. Nie je jednoduché si rýchlo vybrať matrac a ani to neodporúčame. Dobre sa v ponuke zorientovať a vybrať správny matrac zaberie nejaký čas a oplatí sa jednotlivé parametre výrobkov dôkladne preštudovať. Naša námaha sa nám vráti až neskôr, uvedomme si, že matrac kupujeme na niekoľko rokov. Vybrať automaticky matrac, ktorý vám niekto odporučí z vlastnej skúsenosti, nemusí byť dobrá voľba. Každý má iné potreby a iné telo a preto mu teda bude vyhovovať niečo iné.

Aké parametre si všímať

Firma Purtex ponúka okrem penových matracov aj matrace pružinové alebo taštičkové. V priebehu nakupovania matraca je dôležité všímať si niekoľko hlavných vlastností. Výrobcovia uvádzajú pri každom matraci nosnosť, ktorú by sme určite mali vziať do úvahy. Hlavnými parametrami sú samozrejme výška, šírka a taktiež hrúbka matraca. Komfort ležania ovplyvňuje tuhosť, každému môže vyhovovať trochu iná hodnota, preto matrace delíme do niekoľkých kategórií tuhosti. Je treba zvážiť aj zdravotné a ortopedické aspekty a takisto aj hygienické. Ortopedické zóny umožňujú správny tlak na správnom mieste. Materiály aj poťahy sa vyrábajú v antibakteriálnej úprave a sú často vhodné aj pre alergikov, poťahy môžu byť snímateľné, alebo aj ako pevná súčasť matraca. Pri výbere je nutné zistiť, aký typ roštu je pre náš matrac vhodný, aby dobre plnil svoj účel a správne fungoval.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.