Paradajky nie len zo záhrady

V lete siviem raňajky bez šťavnatých paradajok predstaviť len ťažko. A hoci poznám ľudí, ktorí každé ráno zavčasu chodia do obchodu pre čerstvé rožky, ja k nim nepatrím a už vôbec nie k tým, ktorí obchádzajú tržnicu v honbe za čerstvou zeleninou. Ak nemáme doma zeleninu zo záhrady, stačí nám vyjsť si na náš južný balkón v paneláku. Niekomu zdobia balkón pestrofarebné kvety, my už roky pestujeme v truhlíkoch mesačné jahody aj cherry paradajky. Takže namiesto na tržnicu stačí zájsť na balkón a odtrhnúť si z červeného pokladu plného vitamínu. K domácemu kváskovému chlebu a kvalitnej šunke, vajíčkam a maslu je to skvelá príloha. A zaručene čerstvá 😉Do záhrady chodíme každý deň po práci, najmä preto, že v horúčavách musíme polievať všetku zeleninu. Okrem toho samozrejme aj niečo urobíme, stále niečo vylepšujeme. A večer odchádzame domov aj s úrodou. Zatiaľ sú ti síce iba papriky a uhorky či cukety, ale onedlho už nám dozrejú aj paradajky. Kríčky sú obsypané plodmi, no stále majú zelenú farbu, niektoré žltnú. Ale bez paradajok nie sme.

balkónové paradajky

Ako prvé nám začali dozrievať rajčiny na balkóne nášho panelového bytu. Orientovaný je na juh, slnka a tepla má dosť a Olinka každé ráno všetko dobre poleje, kým ide do práce. A samozrejme oberie zrelé plody na raňajky. Rajčiny Vilma sú síce malé, zato ich je na každom kríčku veľa a sú veľmi šťavnaté a chutné. A ako vravím, netreba pre ne chodiť ďaleko do mesta. Chlieb upečie tiež doma.

Z našich skúseností vieme, že pre cherry paradajky stačí bežný 60 cm truhlík, aký sa používa na pelargónie či iné kvety. Pre pestovanie paprík už je lepšie použiť štvorcový alebo okrúhly kvetináč priemeru aspoň 40 cm. Starostlivosti ani vody si zelenina na balkóne nevyžaduje viac, ako okrasné kvety. No je z toho oveľa väčší úžitok pre celú rodinu. A okrem toho, balkónová zelenina v truhlíkoch pri pohľade z dola vyzerá pekne a zaujímavo, len ľudia sa vás pýtajú, čo za čudné guľaté červené kvety to máte na okne 😉

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.