Liečba akné vyžaduje šetrnú kozmetiku i výživu pleti

Nervózne vymačkávate pupienok, aby ste ďalší deň objavili kúsok od neho nový. Je to nikdy nekončiace trápenie. Vaša pokožka trpí, rovnako tak vaše psychika. Tvoria sa jazvičky na koži, ale veľakrát aj duši, pretože môžete pozorovať okolie, ktorému samozrejme vaše opupinkovaná tvár neujde. Cítite sa hrozne, tým skôr, že pubertálny vek máte už dávno za sebou. Čo robiť, keď vás trápi akné aj v dospelosti?
 


Stavte na kvalitné čistenie

Niekto si problémy s akné odbije v puberte, iný má vtedy pleť ako broskyňku a pupienky na neho zaútočia až neskôr. Ako sa ich zbaviť? Predovšetkým musíme upozorniť, že liečba akné je beh na dlhú trať. Nemôžete čakať, že sa pupienkov zbavíte rýchlo, niekedy to trvá aj roky. Navyše v každom veku je príčina trochu iná. Tesne po dvadsiatke ide obvykle u mužov i žien ešte o dozvuky puberty. Takže tu hrá úlohu stabilná rovnováha hormónov. Ženám pomôže často antikoncepcia a samozrejme kvalitné čistenie pleti. Na kvalitnú čistiacu kozmetiku by mali staviť aj tridsiatnici. V kozmetickej taštičke by nikdy nemala chýbať kvalitná pleťová voda a čistiaci gél. Po štyridsiatke už treba siahnuť po výživnej kozmetike, pretože pleť starne. Šetrne vykonaný chemický peeling pomáha odstrániť z povrchu mŕtve bunky, ktoré tiež upchávajú kožné póry.

Zabudnite na experimenty

Ako môžete svojej pleti postihnutej akné pomôcť? Pátrajte po kozmetických prípravkoch s retinolom pre čistenie pleti. Aby ste sa pokiaľ možno vyhli jazvičkám, k tomu vám pomôžu prípravky sa salicylátmi. Produkty s benzolmi sa zase najlepšie hodia vo chvíľach, keď vás trápia nové pupienky, pretože účinne ničí baktérie pôsobiace zápal. Zabudnite na kozmetiku s obsahom alkoholu, dráždivé prípravky. Vyberajte si vždy kozmetické rady určené pre citlivú aknóznu pleť, snažte sa príliš s kozmetikou neexperimentovať. Akonáhle si nájdete nejaké vhodné prípravky, stabilne ich používajte. Aj zlý výber kozmetiky môže mať vplyv na výsev vyrážok, najmä v prípade nočných krémov. Mazové žľazy môžu podráždiť a upchať trebárs mastné nočné krémy. Ženy musia veľmi opatrne zaobchádzať s líčidlami, radšej vynechať make-up. Chémia v líčidlách môže akné výrazne zhoršiť.

Doprajte pokožke vitamíny

Svojej pokožke pomôžete aj jej správnou výživou. Dodávajte jej vitamíny A, B, C a E, z minerálov zinok, selén a meď. Nezabúdajte na pitný režim, pite dostatok tekutín, predovšetkým pramenitej čistej vody, zelených a ovocných čajov, minerálok, riedených ovocných štiav bez konzervantov a farbív. Naproti tomu sa veľmi nepotvrdzuje zvýšený výskyt vyrážok po niektorých potravinách, často sa uvádza napríklad mäso alebo čokoláda. Odporúča sa ale v strave obmedziť cukry a tuky. Ak chcete odstrániť jazvičky po akné, využívajte laser, ktorý patrí medzi šetrné metódy.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.