Ako využiť vplyv Mesiaca pri výseve vlastných priesad

mladá rastlinka

Ak máte záhradku alebo aspoň balkón, určite chcete mať aj tento rok tie najkrajšie a najzdravšie sadeničky rastlín. Viem, nie každý má možnosť dopestovať si priesady sám. A nie každému sa chce s tým hrať. No ak túto možnosť máte, prekonajte svoju lenivosť a rozhodne sa do toho pusťte. Veď práve teraz v januári je na výsev ten správny čas.


Kúpiť si hotové priesady je síce jednoduchšie, no má to aj svoje riziká. Rastlinky môžu byť vysiate v nesprávnom čase. Hoci sú na prvý pohľad zdravé a svieže, problém môže nastať neskôr. Buď vám budú slabo rásť, slabo kvitnúť alebo budete mať slabú úrodu. Čo je však horšie, nemusia byť dostatočne odolné voči chorobám a škodcom, takže ich budete musieť chemicky ošetrovať.

lunaK tomu, aby ste si vypestovali vlastné zdravé a odolné priesady netreba až tak veľa. Stačí trochu zeminy, zopár kelímkov, igelitový sáčok a lunárny kalendár. Fázy Mesiaca vám budú akýmsi vodítkom pri rozhodovaní, kedy ktoré semienka vysiať.

Základné pravidlá výsevu

V čase ubúdajúceho Mesiaca miazga klesá ku koreňom, pôda je schopná viac prijímať. Vdychuje. V čase pribúdajúceho Mesiaca miazga stúpa nahor. Prevláda rast nad zemou. Pôda vydychuje.

Všetky rastliny a zeleninu, ktorá rastie nad zemou by sme mali sadiť a siať v čase dorastajúceho Mesiaca. So siatím môžete začať vo vykurovanom skleníku už teraz. Mesiac dorastá od 11.1.2013 do 27.1.2013.

Výnimkou je hlávkový šalát a iné druhy listovej zeleniny, ktoré ľahko vyháňajú do kvetu. Tu treba okrem fázy ubúdajúceho Mesiaca dať pozor aj na dni, kedy vysievate. Mali by to byť dni listov. Budú sa tvoriť pekné hlávky aj jednotlivé lístky.

Dni listov sú 14., 15., 16.1.2013 a 24., 25., 26.1.2013.

V čase dorastajúceho Mesiaca je vhodné vysievať aj semienka kvetov. Radosť nám robia svojou nadzemnou časťou. Na výsev sú ideálne dni kvetov. Tie v januári pripadajú na 12. a 13.1.2013 a ešte 22. a 23.1.2013. Je to čas na vysievanie napríklad muškátov, petúnok alebo osteosperma či verben.

V januári môžete začať aj s výsevom papriky. Na to sú ideálne dni plodov v čase dorastajúceho Mesiaca. Do práce sa môžete pustiť 17. a 18.1.2013 aj 27.1.2013.

Za dorastajúceho Mesiaca môžete vysievať a sadiť aj paradajky. Vybrať si treba dni plodov.

priesadyZeleninu, ktorá prináša úžitok svojou podzemnou časťou, teda hľuzami a koreňmi, vysievame a sadíme v čase ubúdajúceho Mesiaca. Na siatie koreňovej zeleniny si vyberte dni plodov (môžete zvoliť aj dni koreňov). V januári sú to dni 17. a 18.1.2013. (korene 20.,21.1.2013).

Zemiaky sadíme za ubúdajúceho Mesiaca, ideálne v znamení Rýb. Hlavne, ak deň Rýb padne na tri dni po splne. Na to si ale ešte chvíľu musíme počkať.

Ak pochopíte a zapamätáte si tieto najdôležitejšie pravidlá, nebude pre vás problém vysievať a sadiť akékoľvek semienka. A keď ich už vysejete, nezabudnite sa o ne dobre starať. Povrch zeminy udržiavať mierne vlhký a polievať len v dňoch listov. Rastlinky tak budú mať možnosť vlahu správne zúžitkovať. Nikdy ich však nepolievajte v dňoch kvetov. Mohli by ich napadnúť choroby alebo škodce.

Literatúra:

J.Paunggerová, T.Poppe: Život podľa Luny

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.