Čaj, káva, smoothie a ich účinky na zdravie

Čaj spolu s kávou patria v rámci rebríčkov obľúbenosti k celosvetovej špičke. Smoothies síce tak vysokých mét zatiaľ nedosahujú, ale trend zdravého životného štýlu je zrejmý a daný na dlhé roky dopredu. Rozhoduje o obľúbenosti týchto nápojov len ich chuť? Zďaleka nie!

 

Čaj

Na svete existuje viac ako 1500 rôznych druhov čaju a vo Veľkej Británii sa čajníky denne naplnia 165 miliónmi šálok tohto nápoja! Prekvapení? Pravidelné pitie čaju má dokázateľne pozitívne účinky na organizmus. Minimálne ide o chutný spôsob ako do tela dostať tekutiny. Bylinné čaje upokojujú trávenie a zelené zase obsahujú najvyššie množstvo prospešných polyfenolov. Dokonca znižujú riziko infarktu, mŕtvice a hladinu LDL cholesterolu! Vďaka antioxidantom v čajoch si môžeme udržať dlhšie sviežosť. To platí aj pre ústnu dutinu, pretože pitie čaju stabilizuje hladinu pH v ústach a na rozdiel od iných nápojov neeroduje zubnú sklovinu.

čaj

Káva

A poďme si dať kávu. Takto každé ráno zareaguje viac ako polovica Američanov. Pre mnohých to nie je len chutný tmavý nápoj, veď kávové zrná sú nutrične veľmi bohaté a toto bohatstvo (predovšetkým vitamíny radu B) poznajú všetky hrnčeky kávy. Pravidelné pitie kávy navyše zmierňuje riziká vzniku diabetesu II typu, demencie či Parkinsonovej choroby. Údajne tiež pomáha zahnať depresie – azda aj preto, že hrnček kávy si ľudia obvykle doprajú v milej spoločnosti. Aj vďaka množstvu antioxidantov je káva považovaná za jeden z najprospešnejších nápojov vôbec.

šálka kávy

Smoothies

A čo smoothies? Už jeden pohár predstavuje maximálne množstvo zdravia v minimálnom množstve. Sú ľahké a rýchle na prípravu a v obľube ich majú aj deti, ktoré inak ovocie či zeleninu radšej vymenia za priemyselné sladkosti. Vhodný mix ovocia a zeleniny je nie len chutný, ale aj veľmi výživný a bohatý na minerálny látky, vitamíny či vlákninu. Aj vďaka tomu vás dokáže zasýtiť a posilniť váš imunitný systém. Na prípravu výborných ovocných a zeleninových štiav je vhodný napríklad aj výrobník sódy – nápoje tak vďaka bublinkám získajú riadne grády.Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.