Chrípka v máji?

Ako si tak dnes listujem v našich regionálnych novinách, upútal ma článok s názvom „Najvyššia chorobnosť je v okrese Lučenec“. Keďže je to náš susedný okres, zaujímalo ma, čože ich to tam tak trápi, aké choroby.


Predstavte si, že vraj akútne respiračné ochorenia a dokonca chrípka a jej podobné ochorenia. Teraz? Na konci mája ?

Najprv som si myslela, že je to nejaký vtip. Však o tomto čase by už každý mal myslieť na leto a na dovolenku a nie si fúkať nos a potiť sa v posteli.

Vtip to zrejme nie je, lebo epidemiológovia v Banskobystrickom kraji vraj aj predpokladali, že sa počet týchto ochorení na území nášho kraja ustáli. No nie na nule, ako som si ja naivná myslela, ale na 3114 prípadoch akútnych respiračných ochorení a 278 prípadoch chrípky a jej podobných ochorení. A to, prosím pekne, za jeden týždeň. Konkrétne 19-ty.

Nezdá sa vám to čudné? Veď sa ľudia už aj očkujú proti chrípke, berú všetky možné vitamíny či minerály z lekárne a ládujú sa citrusovými plodmi z dovozu. Tak prečo potom tak ľahko ochorejú? Kde sa podela ich odolnosť?

tropickeovocieMožno je problém práve v tých citrusoch. Tým, že pochádzajú z trópov, kde je horúco, sú určené predovšetkým pre ľudí, ktorí tam žijú. Keď ich zjedia, príjemne sa ochladia. Aj nám to iste dobre padne v lete na dovolenke. Ale v zime a na jar ochladenie zvnútra nie je veľmi žiadúce, pretože potom nás môže veľmi ľahko „ofúknuť“.

A čo taká sladká zmrzlina? Myslíte si, že je vtom nevinne? Chyba!

Cukor samotný imunitu výrazne znižuje a keď sa k tomu pridajú zamrazené a neskôr v našom tele rozmrazené baktérie z mlieka, či poprípade z vajec, ktoré potom v čreve kvasia, problém na seba nenechá dlho čakať.

Tak si užívajte májové slnečné dni v zdraví. Oddychujte, vyspite sa a telo si posilňujte sladkými jabĺčkami, hruškami alebo slivkami. Nezabúdajte na „zelené vitamíny“, mladú cibuľku, šalát aj reďkovku. Ak nemáte zeleninu z vlastnej záhrady, nevadí. Už na trhu dostanete aj naše, vypestované na Slovensku.

A život si oslaďte láskou. Keď nie k nikomu inému, tak k sebe samému.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.