Čo je za plotom

Nedávno sme mali v záhrade rýchlu návštevu prvého druhu. Prišli nás na chvíľu pozrieť a boli zvedaví, čo máme nového. Tak sme ich previedli záhradou, aby sme im ukázali všetko, čo sa za poslednú dobu zmenilo alebo pribudlo nové. A záhrada v jeseni prirodzene vyzerá trochu inak, ako v lete. Postoj jedného človeka nás ale trochu zamrzel.Viac pozornosti, ako našim vyvýšeným záhonom, na ktorých ešte stále rastie paprika a sú aj plody paradajok, viac pozornosti ako stále plodiacim uhorkám venoval tomu, ako rastie susedovi jeho paprika v jeho „vyvýšených záhonoch“. Je to v podstate ohrádka zo smrekových dosák, natretá syntetickou farbou, kde je úroveň „substrátu“ na úrovni okolného terénu, pretože haluzinu a iný materiál, vhodný ako základ vyvýšeného záhona spálili a slamu na mulčovanie so senom radšej skladujú, aby im vydržala, ako by ju použili. Obdivoval susedove o tri roky staršie hrozno na primitívnom vedení, ako naše plodiace dvojročné sadenice na konštrukcii, ktorá je pevná a vydrží dlhé roky.

Pri tom mi kládol otázky, na ktoré som nevedel odpovedať, pretože sa o susedovu záhradu nezaujímam. Starám sa o našu, aby v nej všetko malo čo najlepšie podmienky, aby sme mali čo najlepšiu úrodu a aby sme sa v nej dobe cítili. Prakticky mám „plotovú slepotu“, nevidím, čo je za pletivovým plotom, pretože ma to naozaj nezaujíma a so susedom nesúťažím. Navyše aj to málo, čo som mal možnosť alebo musel vidieť či skôr počuť, lebo nášho suseda nie je možné nepočuť, keď vypráva o svojich znalostiach, schopnostiach a úspechoch nielen v záhrade, ma utvrdilo v tom, že nie je permakultúrny záhradkár, ale občas ani netuší, čo robí a preto ma nemôže ničím obohatiť, iba ak zabaviť. A preto nemám dôvod pozerať sa, čo je za plotom lebo to nie je pre mňa inšpirácia. Skôr paródia na niektoré moderné postupy, uverejňované v magazínoch alebo v televíznych programoch o záhradníčení.

No pre niekoho je zjavne dôležitejšie, čo má u seba sused, ako má priamo pod nohami. Preto nás takáto návšteva aj trošku mrzí. Na druhej strane nás teší, že naša záhrada prosperuje a aj susedove návštevy pri jeho chválení sa pozerajú radšej cez plot k nám 😉

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.