Čo s použitou zeminou pri presádzaní kvetov?

kvetináče

Či už pestujete izbové alebo aj balkónové kvetiny, z času na čas ich treba presadiť. Čo však so starou použitou zeminou? Má zmysel ju vôbec uchovávať alebo je súca akurát tak do odpadu? Aj keď už nemá takmer žiadne živiny, predsa môže byť ešte užitočná. Neveríte?


Ja mám doma kvetov plný byt. Preto sa mi po ich presádzaní hromadí použitá zemina. A nielen vtedy. Ale napríklad aj po sezóne, keď z balkóna pred zimou likvidujem odkvitnuté letničky.

Mohlo by sa zdať, že suchá zemina s množstvom starých koreňov a bez akýchkoľvek živín, je naozaj len na vyhodenie. No čo je v nej ešte užitočné, je zadržiavač vody Aquaholder. Ten pridávam do substrátu pri každom presádzaní. No nielen kvôli Aquaholderu mi je ľúto použitú zeminu len tak vyhodiť.

zemina Keby ste uvideli a hlavne aspoň raz vyskúšali kvalitu pôdy v mojej záhrade, pochopili by ste hneď. Ťažká ílovitá zem, na ktorej sa zvrchu rýchlo tvorí vysušená, takmer betónová vrstva, no akonáhle zaprší, blato sa lepí nielen na topánky, ale aj na motyku, rýľ či iné náradie. Preto ak mi doma zvýši akékoľvek malé množstvo použitého substrátu, zbieram ho do igelitovej tašky a nosím do záhrady. Veď aj úplne vyžitá zemina z kvetov je ešte vždy lepšia ako tá moja záhradná.

Použitý substrát sa výborne hodí pri sadení a presádzaní skalničiek. Osvedčil sa mi aj pri sadení stromkov a viniča. Keďže je dostatočne sypký, dostane sa aj medzi jemné korienky, kam by sa moje hrudy blata nikdy nedostali. Novovysadené rastliny tak majú aspoň zo začiatku lepšie podmienky na zakorenenie. No a neskôr, keď trochu zosilnejú, už svojimi koreňmi dokážu prekonať aj takú bariéru, akou je moja „kvalitná“ záhradná pôda.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.