Ako rýchlo vybaviť PZP

Povinne zmluvné poistenie motorových vozidiel rezonuje motoristom najmä koncom roka. Väčšina áut má uzatvorené poistenie na kalendárny rok a poisťovne posielajú s predstihom oznámenia o výške poistného na nasledujúci rok. Preto začiatok novembra môže byť pre mnohých hektický. No potrebu uzatvoriť PZP môžete mať aj inokedy a niekedy potrebujete toto poistenie uzatvoriť rýchlo.
 

V takejto situácii som sa ocitol nedávno. Približne pred rokom sa mi pokazilo auto. Dosť závažná porucha motora ma postihla asi týždeň pred plánovaným termínom STK a emisnej kontroly. Po dovezení auta na odťahovke k môjmu mechanikovi som samozrejme auto dočasne vyhlásil z evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte, odovzdal poznávacie značky aj technický preukaz a oznámil to aj svoje poisťovni, takže som nejaké peniaze dostal naspäť.

Z rôznych dôvodov sa oprava auta trochu ťahala, ale keď mi mechanik oznámil, že auto je opravené a vyskúšané a mám si ho z jeho garáží čo najskôr odviezť, nemal som práve veľa času. Na dopravný inšpektorát je treba ísť po značky a doklady, tie mi vydajú bez problémov a relatívne rýchlo, len sa musím preukázať zaplateným PZP. Až so značkami a technickým preukazom môžem pristaviť auto na STK. A auto bez platnej STK a EK nemôže jazdiť po cestách bez rizika pokuty, takže by malo byť dopravené na podvozku odťahovky. Skrátka nie je to jednoduché. Treba na to ísť od konca. Dohodnúť si termín na stanici technickej kontroly v dobe, kedy je k dispozícii prepravník, v lehote najviac päť dní predtým zájsť na dopravný inšpektorát a vystáť si rad na značky a predtým uzatvoriť povinne zmluvné poistenie.

Všetko môže výrazne urýchliť uzatvorené povinne zmluvné poistenie online, pretože to ide rýchlo, netreba nikam chodiť a aj platba sa samozrejme robí cez internet. Takže zistiť voľné termíny u odťahovacej služby, podľa nich objednať STK, pár dní predtým vybaviť PZP online a zájsť na políciu.

Pokazené auto tesne pred STK je teda riadna patália. No dá sa zvládnuť, ak využijete moderné technológie a moderné finančné služby.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.