Daň za záhradu na dedine a v meste

Každý majiteľ záhrady musí platiť daň z nehnuteľností. Táto daň sa neplatí štátu ako celku, ale peniaze sú príjmom obce, v ktorej katastri pozemok leží. Vlani sme skončili záhradníčenie v malej záhradke za mestom, všetko dôležité a zaujímavé z nej sme presťahovali do novej záhrady na dedine. A netrpezlivo sme očakávali daňový výmer, koľko že to za tú záhradu budeme platiť.


Daň z nehnuteľností platí ten, kto je 1. januára zapísaný na liste vlastníctva. Takže za starú záhradu už sme daň neplatili tento rok, ale prvý raz prišiel výmer od obce, kde je naša záhrada pod kopcom. Samozrejme, že sme museli najprv podať daňové priznanie, ktoré je podkladom pre výmer. Pretože však sadzby dane nie sú rovnaké pre celé územie Slovenska, celkovú výšku dane sme len odhadovali.

Otvorenie obálky od obecného úradu bolo pre nás príjemným prekvapením. Naša nová záhrada je asi desaťkrát väčšia, než stará, namiesto malej chatky tam máme veľký kamenný dom. A celková daň je polovičná. Kým asfaltové parkovisko pri príjazdovej ceste mesto ani raz neodhrnulo od snehu, obec pravidelne v zime pluhuje cestu popri dvore a v lete aj kosí trávu pred plotmi.

Vypočítal som, že keby sme rovnako veľký pozemok mali v meste, kde sme záhradníčili doteraz, daň z nehnuteľností by bola taká veľká, že rozdiel medzi daňou v meste a na dedine pokryje cestu autom z mesta na dedinu a späť každý deň polovicu roka. Keďže v zime jazdíme do záhrady raz za týždeň, skoro na jar a neskoro na jeseň niekoľkokrát týždenne a len v lete každý deň, keď neprší, tak máme cestu vlastne zadarmo. Len tým, že sme sa rozhodli opustiť mesto a zakotviť v dedine kúsok za mestom. Iné ceny, iné dane, iní ľudia, iný prístup úradu.

Nižšia cena pozemkov na dedinách aj nízke dane dovoľujú kúpiť si väčšie pozemky a bez obáv pestovať nie len viacej zeleniny, ale mať v záhrade aj väčšie stromy. Nemusia sa vedľa seba tiesniť bežné mestské nízkokmene s krátkou životnosťou, ale môžu v záhrade rásť skutočné pravé stromy, plné ovocia. Na dedine si môžete skutočne vytvoriť záhradu podľa svojich predstáv.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.