
Celá naša krajina je elektricky zosieťovaná a má niekoľko zdrojov-výrobcov energie. Keď dôjde k poruche na vedení v jednom smere, zokruhovanie pomôže dodať elektrinu z opačnej strany. No čo ak žijete v doline, do ktorej vedie jeden jediný privádzač elektriny a práve na ňom sú neustále výpadky po celý deň?
Vo väčšine domácností si to „odskáče“ chladnička s mrazničkou a jemná elektronika. V chladničke sa začínajú po výpadku prúdu kaziť zásoby potravín, elektronické zariadenia po náhlom výpadku napájania, nebodaj pri cyklovaní prúdu, prestávajú fungovať. To, že si nezasvietite v tmavej miestnosti je maličkosť, no mrzutá, že si neuvaríte obed na elektrickom variči je väčší problém. A tak od rána vám elektrina chvíľu ide, potom dlho nič, aby po krátkom zapnutí zase nastal kratší či dlhší výpadok. A takto to ide celý deň.
Mrzutá situácia, ktorú mi popisoval bývalý kolega, keď sme sa stretli popoludní na jednej spoločenskej udalosti. A pýtal sa ma na moje pocity. Na otázku som musel pravdivo odpovedať, že o ničom neviem, lebo naša domácnosť už vyše roka funguje na vlastnej fotovoltickej elektrárni a že je výpadok elektriny v našej doline, som vôbec nezaznamenal.
Okrem toho plynový kotol a domáca počítačová sieť majú svoje vlastné záložné zdroje elektriny. Takže keby došlo k prerušeniu napájania aj z FVE, stále sú hodiny času k dispozícii, kedy tieto zariadenia fungujú, čo má význam napríklad aj v rámci monitoringu a automatizácie FVE a domácnosti. Lebo aj FVE môže mať výpadky, môže sa pokaziť alebo sa robí údržba. Záložný zdroj napájania je tak možné zapojiť buď do zásuvky FVE alebo do zásuvky z distribučnej siete. Všetko bez toho, že by bol ovplyvnený chod zariadení za ním.

Takže keď je porucha na dodávke elektriny z rozvodnej siete, tak je správny čas pýtať sa na návratnosť vlastnej solárnej elektrárne…
Komentáre