Posledný raz sme kosili starú záhradu

Čím viac trávy, tým viac kosenia. Či je táto veta pre vás pozitívnou správou alebo skôr negatívnou, záleží od toho, či trávu potrebujete alebo je skôr pre vás odpadom. Každý,kto chová zajace, kozy či väčšie hospodárske zvieratá, sa teší svojej lúke a senu, ktoré z nej vzíde. Všetci ostatní kosia trávu preto, aby im neprerástla cez hlavu a aby sa dalo po záhrade chodiť.


V starej záhrade sme trávu využívali ako mulčovací materiál. Ku stromom a kríkom, k ochrane koreňov. Minuli sme všetku, ktorú sme nakosil, ba zišlo by sa jej viac. Nepálili sme ju, ani sme pre ňu nemali iné využitie. Chránila jahody pred hlinou, stromy pred vysušovaním.

V septembri sme trávu pokosili posledný raz. Stará záhrada už od jari bežala v útlmovom režime, všetku svoju energiu sme venovali novej záhrade. V starej záhrade sme sa vždy zastavili, aby sme z nej čo-to odviezli do novej záhrady. Alebo pozberali úrodu. Alebo pokosili trávu. A v septembri sme ju kosili posledný raz. Ráno sme zašli do novej záhrady, naložili vyžínač na podvozku Zipper125 aj malý vyžínač Homelite 2020 spolu s palivom a žacou strunou do auta, odviezli ich do novej záhrady, v priebehu hodiny všetko pokosili a vrátili sa späť.

poslednekosenie

Niekomu by sa mohlo zdať, že kosiť záhradu tesne pred tým, ako ju prestaneme užívať, je zbytočné. No nám to nedalo. Vo vysokej tráve sa dosť ťažko pohybovalo medzi stromami a kríkmi, ktoré v záhrade ostanú, dosť ťažko sa vyberali zo skalky kamene, ktoré ešte odvezieme na bylinkovú špirálu v novej záhrade. A tiež sme nechceli nechať záhradu zarastenú po kolená. Dlhé roky nám dobre slúžila, tak sme ju chceli zanechať v slušnom stave. Možno nájde nového gazdu, ktorý sa z nej bude ďalšie roky tešiť tak, ako prinášala radosť nám.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.