Štedrí susedia

cukiny ako darček

Máte radi prekvapenia? Kto by nemal, všakže? Zvlášť, keď sú príjemné. A mňa také milé prekvapenia čakali v záhrade hneď dve. Teda nie naraz, ale pekne jedno po druhom. A hoci malé darčeky neboli nijako zabalené ani ozdobené, urobili mi ohromnú radosť.


Ako som už písala pred časom, v mojej záhrade by ste veľa zeleniny nenašli. Možno tento rok je svetlou výnimkou. Podarilo sa mi napriek suchu a nekvalitnej pôde vypestovať možno kilo malých cherry paradajok. Aj keď boli úžasné, milé a chutné, na kečup, ba ani na jednu večeru z čerstvého leča to, bohužiaľ, nestačilo.

Zato vo vedľajšej záhrade je situácia iná. Kým ja experimentujem s novými druhmi ovocia a kvetov, susedia sa venujú skôr klasike. Na vždy perfektne upravených hriadkach prosperujú zemiaky, fazuľa, cibuľa aj paradajky. A tento rok sa dokonca dali na pestovanie cukín.

cukinové prekvapenie
cukinové prekvapenie

Je na to všetko úžasný pohľad, no nikdy by mi nenapadlo, vziať si čo i len jeden kúsok. Len keď chodím okolo nich, vždy sa poteším, ako to susedom všetko krásne rastie. Viem však, že to nie je zadarmo. Stojí to kopec námahy a času, ktorý ja, bohužiaľ, nemám.

O to viac ma potešilo, keď som prišla minule na záhradu a na terase rovno pri dverách som si našla niekoľko mladých cukín. Hneď mi bolo jasné, odkiaľ sú. Moji zlatí susedia sa so mnou podelili o svoju úrodu. Vzala som ich domov a spracovala rovno na tri spôsoby. Mali sme tak skvelý koláč, prívarok aj placky.

Neprešiel ani týždeň a na terase sa mi znovu objavilo prekvapenie. Tentoraz to boli paradajky. Nádherné. Ani veľké, ani malé. Také akurát. To bude parádna večera. Čerstvé lečo milujem.

paradajkové prekvapenie
paradajkové prekvapenie

Mať dobrých susedov je naozaj skvelé. A keď sú ešte aj štedrí, tak to nemá už vôbec žiadnu chybu. Snáď im to budem okrem poďakovania môcť niekedy oplatiť. Trebárs pri najbližšej oberačke hrozna.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.