Dom látok – znovuobjavená inšpirácia

Už ako malé dieťa som pozorovala starú mamu pri práci. Bola veľmi šikovná. A tak všetko prekvitalo nielen v záhrade, ale aj v kuchyni pri šijacom stroji. V tom čase sa do mesta chodilo len zriedka a blúzky boli zrejme drahé, preto si ich stará mama šila sama.


Pamätám si na jej strihy z papiera, starostlivo zložené a uviazané šnúrkou. Na každom mala stručný popis. „Halenka krátky rukáv“, „halenka dlhý rukáv“, „sukňa široká“ aj „sukňa úzka“. Okrem vecí pre seba nemala problém ušiť aj obliečky na periny. A keďže sme doma chovali husi aj kačky a peria bolo dostatok, občas bolo treba ušiť aj vankúš či perinu zo sýpkoviny. No pre starú mamu to bola hračka.

Mňa to ale v tom čase veľmi nezaujímalo. Aj keď na krúžku šikovných rúk v škole som nejaké základy získala, ale väčšinou to boli rôzne techniky vyšívania alebo pletenia. K šitiu som sa dostala až oveľa neskôr. Po narodení môjho prvého dieťaťa. A možno by som s tým sama ani nezačala, ale vlastne ma k tomu dotlačila moja svokra. Kúpila mi totiž šijací stroj.

Do vody som teda bola hodená, neostávalo nič iné, len sa naučiť v nej plávať. Teda šiť. Bola som vlastne samouk. A prvé strihy som si obkresľovala z rôznych časopisov. Začínala som vankúšikmi a perinkami do detskej postieľky. Na tom sa nedalo skoro nič pokaziť. Trošku ma potrápili gombíkové dierky, ale išlo to. Postupne som pridávala košieľky s krátkym rukávom, neskôr s dlhým rukávom a o čosi neskôr aj nohavice. Vrcholom môjho snaženia bola nádherná obojstranná zimná bundička. Vrchná vrstva bola zo šuštiakoviny, vyplnená vatelínom, aby bolo synovi teplúčko. A zo spodu ešte prišla teplá podšívka.

Hoci to bolo ešte za totality, mala som vtedy pocit, že síce hotových pekných vecí veľa nekúpim, ale zato výber látok bol pomerne široký. Od ľahkej bavlny, poťahových látok, látok na kostýmy, ale aj látok na dekoračné účely či látok na halenky a kabáty.

Postupne deti vyrástli, ja som začala chodiť do práce a času bolo čím ďalej, tým menej. Viac vecí sa dalo kúpiť už hotových, tak som na domáce šitie takmer zabudla. No nedávno som objavila čaro Domu látok. Keď som sa pozrela na ich ponuku, moje srdiečko poskočilo. Toľké vzory, farby, kvalitné látky za výborné ceny a tá rozmanitosť. Výhodou je aj to, že majú všetok sortiment na sklade. Stačí si len vybrať. O tom som voľakedy mohla len snívať. Ak si chcete kvalitu látok vyskúšať hmatom, môžete zájsť aj do kamenného obchodu. No kto sa v látkach vyzná, stačí mu popis v e-shope. Nájdete v ňom údaje o šírke látky, o cene za bežný meter, ale aj podrobný popis, ako s látkou zaobchádzať. Ako ju prať či žehliť. Vybrať si teda môžete v pohodlí vašej obývačky nielen látky na šaty či kostým, ale aj panamu a kanavu na vyšívanie, látky na patchwork a pomôcky. E-shop ponúka aj pravidelné zľavy na látky a nové látky každý týždeň. Preto neváhajte s nákupom. Na šitie či vyšívanie využijete dlhé zimné večery, odreagujete sa od bežných starostí a zároveň potešíte ručnou prácou seba alebo svojich blízkych.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.