Záhradná inšpirácia z rakúskeho Tullnu

Tulln záhrady

Chystáte sa založiť či zveľadiť vašu záhradu a neviete ako začať? Na pomoc si môžete zavolať záhradného architekta či prelistovať niektorý z časopisov o záhradách. No ak si svoju záhradu nechcete len predstavovať, ale dopredu zažiť jej budúcu atmosféru, vydajte sa do Rakúska. V mestečku Tulln nájdete niekoľko desiatok už hotových záhrad v najrôznejších štýloch, z ktorých si určite vyberiete.


O meste Tulln som vedela už dávno. A to vďaka môjmu obľúbenému časopisu Záhradkár. Pred časom totiž prebiehala čitateľská súťaž a hlavnou cenou bol výlet na výstavu ruží práve do Tullnu. Hoci som vtedy súťaž nevyhrala, o výlet som neprišla. Len som si naň musela nejaký čas počkať.

Výlet ako spestrenie dovolenky

Tulln-oddych Predvlani sme sa s priateľom vybrali na dovolenku na Moravu. Prvé dni sme si pozreli blízke okolie, no a potom sme si naplánovali malý výlet autom do Rakúska. Cieľom bolo mestečko Tulln, vzdialené od miesta nášho pobytu asi sto kilometrov.

Počasie nám vyšlo. Bolo nádherne slnečno a tak sme si komplex úžasných záhrad v lone prírody mohli pokojne vychutnať. Aj keď som videla v časopisoch tullnské záhrady už viackrát, pohľad naživo ma uchvátil. Je to proste nádhera.

Tulln-vyhliadková veža Jednotlivé záhrady, z ktorých každá má svojho konkrétneho tvorcu, majú svoje názvy. Nájdete tu trebárs záhradu anglickú, sedliacku či terapeutickú. Mestskú aj vidiecku. Všetky sú však poňaté ako úžitkové. Pre nás ako návštevníkov to znamená, že si ich môžeme doslova užívať. Posedieť si v kresle pri umelom jazierku alebo sa pohúpať na niektorej z hojdačiek. Hoci každá zo záhrad má svoj štýl, spájajú ich úhľadné chodníčky z jemného piesku a kamienkov.

A ak ste sa už nabažili pohľadu zdola, môžete si ešte vyjsť niekoľko schodov na vyhliadkovú vežu. Celý komplex záhrad tak budete mať ako na dlani. No uvidíte ešte omnoho viac. Napríklad zaujímavý most cez Dunaj či sviežu zeleň okolitého lesa.

Po tullnských záhradách sa môžete pohybovať bez akýchkoľvek obmedzení celkom sami. Pri jednotlivých rastlinkách nájdete ich latinské názvy aj so stručným popisom. Samozrejme v nemčine. No ak by ste mali záujem, k dispozícii je aj sprievodca. Nikde však nenájdete ceduľky typu „Nedotýkať sa“ či „Nesadať si“. Možno aj preto sme sa tam cítili tak príjemne.

Ak teda rozmýšľate, kam na výlet či za inšpiráciou, Tulln vás nikdy nesklame. Či na jar či v lete, vždy tam nájdete čosi krásne a zaujímavé. Fotografie nájdete na blogu o bývaní.

Súvisiace:  Máme nového malého spoločníka

Podobné články:

dva chlebydva chleby
Hlavne si to prečítajte
Dnes sa vám musím posťažovať. Mám ťažké srdce na niektorých...
Čítať ďalej
Paradajky opäť hnednú
Veľa ľudí sa sťažuje, že im ledva začali paradajky dozrievať...
Čítať ďalej
Drvič záhradného odpadu nám ušetrí kopu peňazí
V jednej internetovej diskusii som sa dozvedel, že v dnešnej...
Čítať ďalej
Musel som opraviť prvý vyvýšený záhon
Pestovať potraviny jednoduchšie, ľahšie, ušetriť ľudskú námahu. To bolo naším...
Čítať ďalej
môj domáci kvásokmôj domáci kvások
Nebojte sa kvásku
V mojej schránke sa objavil zaujímavý email. Týkal sa založenia...
Čítať ďalej
Kupujte u svojich
Spoločnosť je ovplyvňovaná pandémiou a opatreniami proti jej šíreniu. Tak...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.