Fialová reďkovka z balkóna

fialová reďkovka z balkóna

Nie každý experiment dopadne vždy dobre. Mne sa to prihodilo tento rok s reďkovkou. Hoci som semienka s veľkým nadšením skoro na jar vysiala do črepníkov okolo paradajok, príliš sa im nedarilo. Zopár buľvičiek síce narástlo, no ostatné pripomínali skôr tenké motúziky než guľaté reďkovky. Kde som urobila chybu? Má vôbec zmysel pestovať reďkovku na balkóne?


Môj balkón situovaný na juh priam láka na pestovanie rôznych rastlín. Teda aspoň mňa a zopár susediek. Kvetom v truhlíkoch sa darí výborne. Aj balkónovým paradajkám či mesačným jahodám. Chcela som však vyskúšať aj nejakú novinku. Padli mi do oka semienka fialových reďkoviek. Už som sa v duchu tešila na čerstvý chlebík s maslom ozdobený plátkami chrumkavých reďkoviek. Škoda len, že celá moja úroda nepokryla viac, ako ten jeden plátok chleba. Pardon. Aby som neklamala. Ešte asi tri kúsky som nakrájala do nedeľného zeleninového šalátu. Ale to bolo už naozaj všetko.

fialová reďkovka v črepníku
fialová reďkovka v črepníku

Od semienok k buľvám

V návode píšu, že semienka reďkoviek treba vysiať asi 2 až 3 cm hlboko do pôdy. Presne tak som to urobila aj ja. Dokonca som vybrala aj vhodný dátum výsevu podľa lunárneho kalendára. Keďže úžitok rastlina prináša podzemnou časťou, semienka som vysiala v čase ubúdajúceho Mesiaca. Substrát som od začiatku pravidelne polievala. Po krátkom čase sa objavili aj prvé lístky. Lenže postupne sa začali listy akoby vyťahovať za svetlom. Pritom na ne slnko priamo svietilo. No a po dlhšej dobe bolo vidieť, ako sa korienky začínajú zväčšovať. Bohužiaľ, len niektoré. Väčšina ostala tenká a nikdy sa na guľatú reďkovku nezmenila. Ba čo viac, listy začali vädnúť a žltnúť. Nakoniec samé z rastliny opadali. Vtedy ma to už prestalo baviť. Všetky reďkovky som vytrhala zo zeme a vyhodila. V črepníkoch tak ostali len samotné paradajky. No čo už. Experiment s reďkovkami na balkóne nevyšiel. Ale paradajky odvtedy značne narástli. A nielen tie.

fialová reďkovka z balkóna
moja "vzácna" úroda reďkoviek

Reďkovky opäť v záhrade

Zvyšné semienka fialových reďkoviek som totiž skúsila vysiať priamo do záhrady. Vybrala som im miesto v jemnom tieni pod viničom. A, čuduj sa svete, tam sa im zatiaľ darí. Ešte šťastie, že túto odrodu reďkoviek je možné vysievať celoročne. Môžem tak špekulovať a hľadať im vhodné miesto takmer do jesene. Hádam sa mi konečne podarí vypestovať reďkovku aspoň na dva chleby. Uvidíme.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.