Paprikám sa po výseve darí

Niektoré náznaky hovorili, že môže prísť skorý nástup jari. Preto sme sa rozhodli vysiať papriky o čosi skôr. Normálne to robíme koncom januára, pretože na juhu je teplo skôr, tento rok sme si dali dva týždne k dobru. Celkom si viem predstaviť, čo o čosi severnejšie alebo vo väčšej nadmorskej výške ľudia sejú papriky aj koncom februára. Ako sa darí tým našim?Prvé dni to vyzeralo, že sa našim semenám vôbec nechce klíčiť. Olinka používa výsevný substrát a plastové sadbovače s priehľadným krytom ako mikroskleník, ale rastlinky sa nie a nie ukázať, okrem pár smelších jedincov. Takže došlo vo februári, v termíne podľa lunárneho kalendára, na ďalší výsev.

Vtedy sa „spamätali“ aj prvé vysiate papriky a začali vychádzať zo zeme. Zrejme majú svoje „overené zdroje pre predpoveď počasia“ a riadia sa podľa toho. Darí sa im celkom dobre a teraz už dobre prosperujú, takže ich čaká presadenie do väčších kvetináčov.

Olinka ich vysieva minimálne po dve do jednej výsevnej jamky. Osivo máme z vlastnej minuloročnej úrody našich paprík. Máme tak garantované, aké papriky nám vyrastú na záhonoch. Najviac je takzvanej jabĺčkovej, ale máme aj podlhovastú. A že my tých paprík, spolu s inou zeleninou, v sezóne zjeme!

Aby sme mali v lete bohatú úrodu, zasiali sme si ju. Zatiaľ to vyzerá, že priesady papriky budeme možno aj rozdávať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.