3 jednoduché triky, ako si zvýšiť sebavedomie

Budovanie sebavedomia je dnes jednou z ústredných tém motivačnej literatúry. Nie je to nič nezvyčajné, pretože nedostatočné sebahodnotenie má mimoriadne negatívne vplyvy na život človeka. V každom prípade ide o neprirodzený stav. Veď videli ste niekedy novorodenca, ktorý by nemiloval svoje vlastné telo? Alebo malé dieťa, ktoré by sa bálo prejaviť svoje vlastné potreby? Nezdravo nízka miera sebavedomia sa vytvára časom, na základe vonkajších faktorov. Dobrou správou je, že tento jav sa dá zmeniť. Chce to len silné rozhodnutie, zmenu prístupu a pomôžu vám aj nasledovné jednoduché tipy a triky.


Limitujte návštevu sociálnych sietí

Čoraz viac ľudí si život bez sociálnych sietí nedokáže predstaviť. Je nepopierateľným faktom to, že sú v mnohých smeroch naozaj užitočné. Udržiavanie vzťahov s rôznymi okruhmi ľudí, jednoduchá komunikácia, dokonca aj informovanie sa o aktuálnom dianí vo svete – toto všetko môžeme zaradiť do ich benefitov. Problém začína vtedy, ak ich využívame na uvoľnenie napätia, stresu a ich navštevovanie vnímame ako plnohodnotnú aktivitu. Takto sa, žiaľ, riziko závislosti na virtuálnom svete zvyšuje a, verte či nie, má to priamy vplyv aj na sebavedomie.

 

Na sociálnych sieťach zdieľame zväčša len tie najšťastnejšie momenty života a najkrajšie fotky. Je len málo ľudí s odvahou zavesiť škaredý záber a napísať status o neúspechoch, zlyhaniach, bežných starostiach alebo negatívnych emóciách. Túto nezdravú ilúziu dokonalého sveta len posilňuje možnosť upravovať fotografie a prezentovať realitu v lepšom svetle. Ak sa vám to objavuje pred očami na dennej báze, možno každú hodinu, len ťažko odoláte otázke: „Čo robím zle?“ Museli by ste mať stopercentne stabilné sebavedomie, aby ste sa nezačali porovnávať s inými.

Pokiaľ dennodenne spochybňujete správnosť svojho vlastného spôsobu života a výzoru, je jasné, že vaše sebavedomie trpí. Začnite sa zameriavať na „fotky“ reálneho sveta, bez filtra a bez toxickej pozitivity. Návštevu sociálnych sietí začnite postupne obmedzovať. Na začiatku to nebude jednoduché, ale odmenou za svoju pevnú vôľu bude vyššie sebavedomie.

Sústreďte sa na malé radosti

Mnohí si šťastie predstavujú ako neprestajný stav dobrej nálady. To ale pri zdravom fungovaní psychiky nie je uskutočniteľné. Vaším cieľom by malo byť nájsť malé a občas aj obrovské radosti každý deň. Predstavte si to ako taký kompas. Snažte sa vybrať sa vždy po tej ceste, po ktorej sa vám bude kráčať veselo.

Nemalo by to byť ale o ignorovaní problémov, konfliktov a výziev. Ale spôsob, ako sa s nimi popasujete, vo vás môžu vyvolať pozitívne pocity. Jednoduchým príkladom je formovanie postavy. Ak návštevu posilňovne vnímate ako zdroj obrovského stresu a do zmeny jedálnička sa vám nechce, potrebujete do tohto boja zapojiť aj niečo radostné. Pokiaľ ste módnou maniačkou, kúpte si dámske šaty, ktoré sa budú hodiť na vašu novú postavu. Pri každej lákavej myšlienke na zrušeni tréningu si spomeňte na to, aká krása vás čaká doma v skrini.


 

Noste tie čižmy (alebo stojte si za svojim názorom)

Najefektívnejším spôsobom, ako prekonáte boj s nezdravým sebavedomím, je to, že si začnete veriť. Aj keď táto úloha môže znieť ako príliš jednoduchá a jednoznačná, v praxi sa môže zjaviť ako práve tá najťažšia. Ľudia, ktorí si veľmi nedôverujú, majú tendenciu počúvať iných viac ako svoje vlastné intuície, dokonca aj racionálne myšlienky. Vyhovieť by ste pritom mali v prvom rade svojim vlastným očakávaniam, pretože jediný človek, ktorý vás pozná na sto percent, ste vy.

Počúvajte názory ľudí vo svojom okolí, diskutujte s nimi (povedať svoj vlastný názor je tiež výborným tréningom sebahodnotenia), ale nevnímajte ich ako smerodajné. Ak aj všade vidíte to, že cestovanie je zmyslom života, no vy sa na to necítite, prečo by ste nemohli mať iné záľuby? Váš najlepší kamarát vám hovorí, že by ste sa mali stýkať s ľuďmi častejšie, no vám je to proti srsti? Nemáte dôvod robiť aktivity, ktoré vám neprinášajú radosť, len preto, aby ste splnili jeho očakávnia. Možno vaša kolegyňa tvrdí, že sa vám vysoké čižmy nehodia, no vy ich milujete a cítite sa v nich úžasne. Pokojne ich noste. Navštívte internetový obchod erikafashion.sk a vyberte si také, ktoré vyhovujú vášmu vlastnému štýlu a vkusu.

Zdroj fotiek: freepik.com

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.